Temat interpretacji
Zgodnie z art.28 ust.1 cytowanej na wstępie ustawy o VAT w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, przy czym przez wenwątrzwspólnotową usługę transportu towarów, w myśl art.28 ust.2 rozumie się także transport, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli usługa ta jest bezpośrednio związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów. Jednocześnie w ramach art.28 ust.3 postanowiono, iż w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa wyżej, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
Uwzględniając bezpośredni związek świadczonej przez Spółkę usługi transportu z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów jak również fakt, iż w przedmiotowej sprawie niemiecki nabywca podał numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej na terytorium Niemiec, zatem miejscem świadczenia wykonywanej przez Spółkę usługi jest terytorium Niemiec. Faktury winny być wystawiane bez należnego podatku VAT.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów postanowił, jak w sentencji. Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.