Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 09.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
p o s t a n a w i a
stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 09 maja 2005r. Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Przedstawiono następujący stan faktyczny:
Strona wypłaca z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oprocentowane pożyczki mieszkaniowe. Umowa dotycząca udzielonej pożyczki określa wysokość naliczonych odsetek oraz termin ich wpłaty.
Pytanie: Czy udzielanie pracownikom oprocentowanej pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
Strona stoi na stanowisku, że oprocentowane pożyczki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy traktować jako świadczenie usług finansowych, które są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Obrotem z tytułu udzielonych pożyczek są kwoty należnych odsetek, które w rejestrze sprzedaży VAT winny być zaewidencjonowane jako sprzedaż zwolniona.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanych dalej "podatkiem" podlegają, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 i 2 ustawy przez świadczenie usług o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1. przeniesienie
praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3. świadczenie usług zgodnie z nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z kolei przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 3 przedmiotowego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego
1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20,-00.30), z wyjątkem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności
ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
5) usług ściągania długów oraz faktoringu,
6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt 12,
7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art.43 ust.1 pkt 12,
8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, Strona wypłaca z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oprocentowane pożyczki mieszkaniowe. Umowa dotycząca udzielonej pożyczki określa wysokość naliczonych odsetek oraz termin ich wpłaty.
Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem organu podatkowego, udzielanie pracownikom oprocentowanych pożyczek mieszkaniowych mieści się w zakresie odpłatnego świadczenia usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, a więc powinno być wykazywane w deklaracji VAT-7. O ile usługa ta zostanie sklasyfikowana przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź) do sekcji J ex (65-67) jako usługi pośrednictwa finansowego i nie będzie objęta wyłączeniem, o którym mowa w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy, to korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na mocy cyt. wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Stosownie do przepisów art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, czyli każda kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W omawianym przypadku podstawą opodatkowania podatkiem VAT są odsetki od udzielonej pożyczki (zarówno otrzymane jak i niezapłacone, których termin uiszczenia minął). Kwota udzielonej pożyczki nie stanowi więc obrotu w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.
W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.
Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).