Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
W dniu 14 lipca 2004 r. do tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Jednostki z dnia 8 lipca 2004 r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku VAT z dnia 11 marca 2004 r. dotyczących rozliczenia podatku VAT przy sprzedaży części nieruchomości.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.
W miesiącu wrześniu 2003 r. Jednostka zakupiła nieruchomość w postaci budynku handlowo-usługowego mieszczącego się w (...). Wyżej wymieniony zakup był zwolniony od podatku VAT, o czym świadczy załączona do wniosku faktura. W związku z powyższym faktem Spółka nie miała prawa i nie pomniejszyła podatku należnego o podatek naliczony od ww. zakupu. Od momentu nabycia Jednostka zmodernizowała obiekt w wysokości ok. 10% jego wartości początkowej. Nieruchomość, o której mowa we wniosku, stanowi podstawę prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, która polega na wynajmowaniu lokali mieszczących się w ww. budynku innym firmom usługowym i handlowym. Jednocześnie Jednostka nadmienia, że ww. nieruchomość zawsze była użytkowana jako budynek usługowo-handlowy, a nie jako budynek mieszkalny.
Obecnie Spółka planuje sprzedaż jednego pomieszczenia w przedmiotowym obiekcie o powierzchni ok. 100 m2. Wątpliwości Podatnika związane są z zastosowaniem prawidłowej stawki podatku w przypadku ww. sprzedaży. Jednostka stoi na stanowisku, iż w związku z tym, że przy zakupie przedmiotowej nieruchomości nie odliczono podatku VAT, również sprzedaż jej części będzie zwolniona od podatku.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.
Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze . Przez towary używane, o których mowa powyżej, rozumie się m.in. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat ( art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy ). W myśl natomiast przepisu art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia powyższego nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Zatem jeżeli zakup przedmiotowej nieruchomości był zwolniony z podatku VAT i Jednostka nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu ww. zakupu - to również sprzedaż pomieszczenia w przedmiotowym obiekcie nie będzie podlegać opodatkowaniu.
Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.