W odpowiedzi na zadane w piśmie z dnia 09.06.2004r. zapytanie dotyczące stosowania stawki podatku od towarów i usług przy realizacji inwestycji - bud... - Interpretacja - PPP/443-76/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.07.2004, sygn. PPP/443-76/04, Urząd Skarbowy we Włocławku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zadane w piśmie z dnia 09.06.2004r. zapytanie dotyczące stosowania stawki podatku od towarów i usług przy realizacji inwestycji - budowy kanalizacji sanitarnych, wodociągów i oczyszczalni ścieków, związanych z budownictwem mieszkaniowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.

W przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca poinformował, że jest inwestorem budowy kanalizacji sanitarnych, wodociągów i oczyszczalni ścieków związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą na którą to realizację podpisano umowę z wykonawcami. Według stanowiska wykonanie zadań inwestycyjnych, o których wyżej mowa, winno być objęte stawką VAT w wysokości 7% stosownie do art. 146 ust 2 ustawy.

W ocenie organu podatkowego, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przy czym przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a) rozumie się m.in. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust 3 ustaw).

Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wyżej wskazane przepisy prawne należy stwierdzić, że do wymienionych w piśmie robót budowlanych zastosowanie ma stawka 7%, bowiem dotyczą inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej związanej z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Należy jednak wskazać, że stosownie do art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego" - rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania : wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie zaznacza się, iż informacja ta nie jest wiążąca dla wykonawców robót, ponieważ organ podatkowy zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej może udzielać informacji o zakresie stosowania przepisów prawa, wyłącznie w indywidualnej sprawie podatnika, który zwrócił się z zapytaniem. Natomiast wykonawca robót w zakresie opodatkowania związanego z wykonywaniem tych czynności winien zwrócić się z zapytaniem do właściwego dla niego organu podatkowego.

Urząd Skarbowy we Włocławku