Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 7.06.2004 r. (data wpływu 8.06.2004 r., znak: FK313/22/2004, uzupełnionego pismem z dnia 18.06.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje:
Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, którzy nie mogą wyodrębnić czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, mogą pomniejszyć kwotę podatku należnego o taka część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Zgodnie z nowymi zasadami przy ustalaniu tzw. struktury sprzedaży proporcja będąca podstawą do obliczenia części podatku naliczonego podlegającej odliczeniu, będzie ustalana jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego, w całkowitym obrocie podatnika, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego ustalana jest proporcja. Należy zauważyć, iż przepisy nowej ustawy przewidują też pewne szczególne sytuacje, w których podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego lub gdy w ogóle nie będzie miał prawa do odliczenia. Mianowicie, gdy obliczona proporcja przekroczy 98 % podatnik będzie miał prawo do odliczenia całej kwoty podatku naliczonego, natomiast gdy proporcja nie przekroczy 2 % podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego. Ustawa przewiduje również możliwość (art. 90 ust. 9) przyjęcia proporcji wyliczonej szacunkowo według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu, w przypadku gdy podatnik uzna, że kwota obrotu w odniesieniu do niego byłaby niereprezentatywna.
Ponadto tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1. (dotyczy to np. dotacji budżetowych).
Z pisma jednostki wynika, że od 1.05.2004 r. sprzedaż zwolniona obejmować będzie tylko otrzymaną dotację budżetową oraz sprzedaż składników majątkowych, od których nie przysługiwało obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponieważ zarówno w piśmie, jak i w uzupełnieniu do pisma jednostka szczegółowo nie określiła, jakich składników majątkowych dotyczy sprzedaż i czy ponoszone są w związku z tą sprzedażą koszty, zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku, gdy podatnik będzie w stanie przyporządkować zakupy wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej nie będzie zobowiązany do wyliczenia proporcji, o której mowa wyżej. Jeżeli natomiast jednostka będzie dokonywała odliczania częściowego podatku, może również przyjąć proporcje szacunkowo według prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego, jeśli uzna, iż kwota obrotu byłaby dla niej niereprezentatywna.
Powyższej informacji udzielono na podstawie przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień 19.07.2004 r.