Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz... - Interpretacja - PP.443/25/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.07.2004, sygn. PP.443/25/04, Urząd Skarbowy w Limanowej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Limanowej działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 03.06.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów podatkowych, wyjaśnia:

Ad. 1.
Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28 cytowanej ustawy.
W przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28 tej ustawy.
Tak określone miejsce świadczenia usług transportowych powoduje, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega tylko ta część usług, która jest wykonywana na terenie kraju (przy uwzględnieniu pokonanych kilometrów). Jeżeli usługi wykonywane są na terytorium kraju, jak i poza nim, to opodatkowaniu podlega - zgodnie z prawidłowym określeniem miejsca świadczenia - tylko ta część wykonywana w Polsce. Usługi wykonywane poza Polską nie podlegają co do zasady podatkowi od towarów i usług.

W związku z powyższym faktura będzie dokumentować wykonanie usługi w podziale na odcinek krajowy oraz odcinek zagraniczny nie podlegający opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Dlatego też podatnik chcąc skorzystać z tego prawa musi prowadzić odpowiednią ewidencję.

Jeżeli chodzi o opodatkowanie usług transportowych wykonywanych w krajach członkowskich Unii Europejskiej, koniecznym byłoby ustalenie, czy w tych krajach obowiązuje podatek od takich usług. Informację na ten temat można zasięgnąć w organach podatkowych VAT w innych państwach członkowskich właściwych do obsługi polskich podatników.

Ad. 2.
Obowiązek podatkowy z tytułu należnych, na podstawie odrębnych przepisów, dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze - zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy o podatku od towarów i usług - powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Ad. 3.
Opodatkowaniu podlegają, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z zabudowaniami, w stosunku do których nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Urząd Skarbowy w Limanowej