Temat interpretacji
Z przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług łączą się stawki podatkowe, dlatego też aby uniknąć błędnej identyfikacji przedmiotu opodatkowania, istotne jest właściwe określenie grupowania statystycznego danego wyrobu czy też danej usługi. Jeżeli występują wątpliwości w odpowiednim zaklasyfikowaniu wyrobu czy usługi należyzwrócić sie do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Łodzi.
Z przedmiotowego zapytania wynika, że Podatnik prowadzi działalność gosodarczą w zakresie usług weterynaryjnych, które sklasyfikowane są w Działe 85 - "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej", który obejmuje:- usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego,- usługi weterynaryjne,- usługi opieki społecznej.
Z przepisów regulujących opodatkowanie towarów i usług podatkiem od towarów i usług, tj.- ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),- rozporzadzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektorych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.),wynika, ze usługi badania zwierząt rzeźnych i mięsa, wykonywane przez lekarzy weterynarii są opodatkowane stawką 7% zgodnie z poz. 17 załącznika nr 1 do powyższego rozporządzenia stanowiącego Listę towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 7%.
Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971 ze zm.) zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących do dnia 31 grudnia 2004 r. czynności wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.Pod poz. 37 tego załącznika zamieszczono symbol PKWiU 85 - Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej.Jeżeli zatem usługi świadczone przez Pana są usługami weterynaryjnymi oznaczonymi symbolem PKWiU 85, to podlegają one zwolnieniu z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej.
W przypadku, gdy Podatnik poza działalnością weterynaryjną prowadzi jescze inną działalność, nie zwolnioną z ewidencjonowania, może skorzystać ze zwolnienia, w zakresie całej swojej działalności, jeżeli spełnia określone w rozporządzeniu wymogi.Zgodnie bowiem z § 3 ust. 1 pkt 1 cytowanego w rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, do dnia 31 grudnia 2004 r. z obowiązku ewidencjonowania zwolnieni są podatnicy sprzedający towary lub usługi wymienione w załączniku nr 1 pod pozycjami od 1 do 46, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem podatnika z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT był większy niż 70%.Zwolnienie to jednak traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym obowiązuje zwolnienie, jeżeli w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży towarów i usług zwolnionych z ewidencjonowania, wymienionych w poz. 1-46 w obrotach ogółem, z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był równy lub niższy niż 70%.