Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 4.06.2004 r. (z datą wpływu 8.06.2004 r., bez znaku, wraz z uzupełnieniem z dnia 17.06.2004 r., data wpływu 21.06.2004 r.), w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego informuje:
Wątpliwości podatnika dotyczą rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku zakupu towaru od kontrahenta ze Stanów Zjednoczonych transportowanego z Francji. W opisanym przez podatnika stanie faktycznym należy rozpatrzyć dwa przypadki:
1. Jeżeli kontrahent ze Stanów Zjednoczonych nie jest na terenie Wspólnoty zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, dokonanie transakcji będzie się mieściło w zakresie dostawy towarów, dla których podatnikiem podatku od towarów i usług jest ich nabywca (wymieniony w art. 106 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą. Bowiem zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Należy przy tym zauważyć, iż w myśl przepisu § 1 ust. 1 lit. j rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6.04.2004 w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego (Dz. U. Nr 58, poz. 558) poprzez uczynienie nabywcy osobą odpowiedzialną za rozliczenie podatku dostawca o niepolskiej rezydencji nie musi się rejestrować w Polsce, aby tutaj dokonywać rozliczenia podatku od towarów i usług od dokonywanych przez siebie dostaw w kraju. Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż w takiej sytuacji podatnikiem podatku od towarów i usług będzie nabywca, a podstawą opodatkowania, zgodnie z artykułem 29 ust. 18 ustawy, jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatek został rozliczony przez dokonującego dostawy tych towarów.
2. Jeżeli natomiast kontrahent ze Stanów Zjednoczonych jest zarejestrowanym na terenie Wspólnoty podatnikiem dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, wówczas transakcja, o której mowa w piśmie podatnika będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. Podstawą opodatkowania będzie, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy, cała kwota, jaką nabywająca jest zobowiązany zapłacić.
W obu rozpatrywanych powyżej przypadkach, w myśl przepisu art. 106 ust. 7 ustawy, podatnik będzie musiał wystawić fakturę wewnętrzną zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 10 pkt 2 w przedstawionej w ww. piśmie sytuacji podatnikowi przysługiwać będzie prawo do odliczenia kwoty podatku należnego.
Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień 20.08.2004 r.