Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 18 czerwca 2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu: 01 lipca 2004 r.), uprzejmie informuje:
Roporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowi w § 18 ust. 1, iż w przypadkach określonych w art. 19 ust. 13 pkt 1-5 i 7-11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stanowią w art. 19 ust. 13 pkt 4, iż obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia na terytorium kraju usług leasingu powstaje z dniem otrzymania całości bądź części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.
Faktura VAT jest dokumentem księgowym dokumentującym dokonaną przez podatnika podatku od towarów i usług czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z tym, że ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi w art. 5, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, podatnik w przypadku wystąpienia takowych okoliczności, jest obowiązany wystawić fakturę VAT.
W związku z powyższym, w przypadku dostawy towarów bądź świadczenia usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podatnik świadczący usługę bądź dostarczający towar jest obowiązny wystawić fakturę VAT. Zarówno już nieobowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.), jak również rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. wskazują warunki, jakie winna spełniać faktura VAT, gdzie między innymi jako elemet konieczny faktury wskazuje się określenie wartości towarów lub wykonanych usług oraz kwotę podatku. Oznacza to, że jeśli były świadczone przez leasingodawcę usługi, winny one być udokumentowane prawidłowo wystawioną fakturą VAT. Zaznacza się przy tym, że kwestie powyższe podobnie były uregulowane w ustawie z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) i roporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 02.08.2004 r.