Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 2... - Interpretacja - PP1-443-37/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 17.06.2004, sygn. PP1-443-37/04, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), odpowiadając na pismo z dnia 24 maja 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie podatnik zwrócił się z zapytaniem czy taksówkarze ewidencjonujący obrót i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących mają obowiązek prowadzenia dodatkowej ewidencji sprzedaży.

Zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Natomiast w myśl ust. 3 cytowanego artykułu podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwoty podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Kasa fiskalna odgrywa u podatnika funkcję urządzenia rejestracyjnego obrót i kwotę podatku należnego. Wartości rejestrowane w pamięci fiskalnej kasy stanowią podstawę deklarowania obrotu i kwot podatku należnego z tytułu sprzedaży rozliczanych w deklaracjach podatkowych dla podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym nie jest wymagane prowadzenie dodatkowej ewidencji sprzedaży przez podmioty dokonujące ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Natomiast nadmieniam, iż kopie dokumentów kasowych (programy sprzedaży, raporty fiskalne dobowe i okresowe) podatnik ma obowiązek przechowywać przez okres wymagany w ustawie Ordynacja podatkowa i zgodnie z warunkami określonymi w ustawie o rachunkowości, tj. przez okres 5 lat

Dlatego wskazane byłoby dokonywanie zapisów w rejestrach ręcznych kwoty wynikającej z raportu dobowego oraz stworzenie odpowiednich warunków do przechowywania raportów fiskalnych.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy