Temat interpretacji
W świetle art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) od 01.05.2004 r. zwolnieniu od podatku od towarów i usług podlega dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Ust. 2 pkt 1 cyt. artykułu stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.
Na podstawie ust. 6 zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie ma zastosowania do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy wynika, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, np. prawa wieczystego użytkowania gruntu. Przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu na podstawie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku. Stosownie do art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Na podstawie § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7% oraz na podstawie § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. wyżej rozporządzenia zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku VAT lub opodatkowane stawką w wysokości 0%.
Z uwagi na fakt, iż Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupu wymienionych w przedmiotowym wniosku w pkt 1-5 obiektów, tj.: budynku hotelu, stacji transformatorowej, wyposażenia stacji transformatorowej, hydroforni i transformatora olejowego (obiekty zakupione zostały przed 1993 r., tj. przed wejściem w życie ustawy o VAT), oraz od zakończenia budowy tych obiektów minęło 5 lat, Podatnik może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przy ich sprzedaży.
Powyższe zwolnienie ma również zastosowanie w przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, jeżeli dostawa tych obiektów jest trwale związana z gruntem.
Natomiast w przypadku dwóch pozostałych elementów nieruchomości, tj. węzłów ciepłowniczych - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od ich zakupu wówczas przy ich sprzedaży należałoby je opodatkować, w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podstawową stawką podatku w wys. 22 %. Zatem w tym przypadku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu byłoby również opodatkowane stawką podatku w wysokości 22 %, bowiem jak Podatnik ujął w przedmiotowym piśmie, powyższe elementy nie są trwale związane z gruntem.
W przeciwnym wypadku, jeżeli Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich zakupie wówczas mógłby skorzystać ze zwolnienia przy sprzedaży tychże węzłów, natomiast zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu nadal byłoby opodatkowane stawką 22%.