Temat interpretacji
Stan faktyczny w sprawie:
Podatnik jest korzystającym na podstawie zawartej umowy leasingu finansowego z ciągnika siodłowego. W ramach umowy na podstawie faktury VAT finansujący obciąża Podatnika kosztami podatku od środków transportu od czego nalicza podatek VAT.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do treści art. 709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania, albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Leasing finansowy polega na oddaniu rzeczy w użytkowanie, w zamian za raty leasingowe. Przedmiot leasingu pozostaje własnością Finansującego, natomiast przeniesienie tytułu własności może być zagwarantowane w umowie po jej zakończeniu.
Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportu, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9 poz. 84 z późn. zm.), ciąży na właścicielach środków transportu. Zatem zobowiązanym do zapłaty podatku od środków transportu jest finansujący.
Na podstawie zawartej umowy leasingu, finansujący może obciążyć korzystającego wydatkami związanymi z przedmiotem leasingu, jednakże stanowić to będzie część raty leasingowej. W związku z powyższym, obciążenie podatnika kosztem zapłaconego przez finansującego podatku od środków transportowych stanowi należność za usługę leasingu i podlega opodatkowaniu stawką podatku 22%, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).