Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 04.10.2004, dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Makowie Mazowieckim, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje:
Zgodnie art.5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. W świetle art. 2 pkt. 6 ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się także grunty.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Prawo podatkowe, w tym przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie dają definicji pojęcia "zamiar". W każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Aby jednorazową dostawę towarów lub jednorazowe świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary (usługi) zostały nabyte w celu spożytkowania ich przy tej czynności.
Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży ze swego majątku, np. gruntu budowlanego, nieruchomości rolnej przeznaczonej pod zabudowę oraz wykonuje to w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru, a towary te nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia - czynności te nie mogą być uznane za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Z treści złożonego zapytania wynika, że podatnik od 1995 roku jest właścicielem gospodarstwa rolnego, które otrzymał od rodziców. Część ziemi została podzielona na działki rekreacyjne z przeznaczeniem pod zabudowę letniskową.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż w/w działki nie zostały zakupione w celu ich odsprzedaży. Z uwagi na to, że towary nie zostały nabyte w celu ich zbycia, a towarzyszące im okoliczności nie wskazywały na zamiar kontynuowania tego rodzaju sprzedaży - czynności tych nie należy kwalifikować jako działalności gospodarczej w ujęciu art. 15 ust. 2 ustawy o V A T. W tym stanie rzeczy sprzedaż działek przez podatnika nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.