POSTANOWIENIE - Interpretacja - P-2-443/16/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2005, sygn. P-2-443/16/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn. zm.) w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 21.02.2005r. uzupełnione pismem z dnia 08.03.2005 r. w sprawie adresu na fakturach w przypadku prowadzenia działalności w kilku punktach nie podzielam Pana stanowiska w sprawie.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2005r. złożył Pan wniosek o interpretację przepisów w sprawie adresu na fakturach w przypadku prowadzenia działalności w kilku punktach. Z przedstawionego przez Pana w piśmie stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w Lublinie przy ul. X oraz przy ul.Y.

Informuję, iż zgodnie z § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia

2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać między innymi imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Przepisy w sprawie wystawiania faktur tj. przepis art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. jak też przepis § 12 w/w rozporządzenia nie podają jaki adres podatnik winien umieszczać na fakturach.

Stąd też należy się odwołać do danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, które są podstawą wpisu podatnika do rejestru podatników VAT. W zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R jako adres rejestrowy podał Pan miejsce zamieszkania tj. Lublin, ul. Z i to uprawnia Pana do wskazywania tego adresu na fakturach jako adresu sprzedawcy.Elementy określone w § 12 powołanego rozporządzenia, to minimalne wymogi, które określono dla faktur VAT. Nie na przeszkód, aby poza nimi faktura zawierała także inne dane, stosowane w praktyce danej firmy np. adres punktu, którego dotyczy dana faktura.

Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 w/w ustawy). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa ).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie