POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZP-II-443/36-27/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2005, sygn. ZP-II-443/36-27/05, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego wniosku w dniu 25 stycznia 2005r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego przez Zakłady ... "..." S.A.

postanawia

uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2005 do tut. Organu wpłynął wniosek podatnika z dnia 24 stycznia 2005r.

W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

W miesiącu grudniu 2004r. Spółka sprzedała dwie działki z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania obu działek została dokonana jednym aktem notarialnym, przy czym cena dotyczy zbycia prawa użytkowania wieczystego obu działek - nie wyszczególniono wartości każdej z nich. Jedna ze sprzedawanych działek z prawem użytkowania gruntu jest zabudowana, druga natomiast jest niezabudowana. Spółka wskazała, iż istnieje trwały związek pomiędzy gruntem, którego prawo użytkowania jest zbywane oraz zabudowaniami stanowiącymi przedmiot transakcji. Grunty te nie są przeznaczone na cele rolnicze. Jednocześnie budynek położony na terenie sprzedawanej działki (warsztat samochodowy) korzysta ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku VAT.

W opinii Jednostki, zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi Spółce przysługuje zwolnienie z podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT do sprzedaży obu działek, traktując ich sprzedaż jako jedną transakcję za cenę sprzedaży zgodną z aktem notarialnym.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym jak wskazano powyżej musi mieć ona charakter odpłatny.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej (art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług).

Nie ulega wątpliwości, iż w przedmiotowej sprawie sprzedaż zabudowań znajdujących się na gruncie (tj. warsztatu samochodowego) stanowi dostawę towarów, natomiast sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu nie stanowi dostawy towarów, lecz świadczenie usług w rozumieniu w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy). Jednocześnie pamiętać należy, iż zgodnie z art. 43 ust. 6 ustawy, zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie natomiast z treścią § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.

W świetle powyższego, skoro dostawa zabudowań - jak wskazała Spółka - korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, to zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu działki zabudowanej będzie również zwolnione od tegoż podatku na podstawie powołanego wyżej § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Podkreślić jednak należy, iż zwolnienie przewidziane tym przepisem dotyczy tylko zbycia prawa wieczystego użytkowania działki zabudowanej i nie może być stosowane do działki niezabudowanej, brak jest bowiem podstaw do zastosowania do tej działki zwolnienia przewidzianego powołanym wyżej przepisem § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia.

Fakt bowiem, iż prawo wieczystego użytkowania obu tych działek zostało zbyte na mocy jednego aktu notarialnego oraz, że akt te nie wyszczególniał wartości (ceny) poszczególnych części nie może przesądzać o zastosowaniu zwolnienia do obu działek. Niezmiennym jest bowiem cały czas fakt, iż sprzedaż dotyczyła prawa wieczystego użytkowania gruntu dwu różnych działek - zabudowanej i niezabudowanej, różny jest zatem charakter zbywanych działek i różne będą skutki tej czynności w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług w odniesieniu do każdej z nich.

Dodać ponadto należy, iż - jak wskazała Spółka - grunty te nie są przeznaczone na cele rolnicze, a zatem nie znajdzie w tym wypadku również zastosowania zwolnienie przewidziane § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro zaś w przedmiotowej sprawie nie znajdą zastosowania przepisy przewidujące zwolnienie od podatku VAT bądź opodatkowanie preferencyjną stawką, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu działki niezabudowanej będzie podlegało opodatkowaniu stawką 22%.

Reasumując, w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym zwolnienie przewidziane § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług znajdzie zastosowanie tylko do sprzedaży prawa wieczystego użytkowania zabudowanej działki (w związku ze zwolnieniem zabudowań na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług), natomiast sprzedaż prawa wieczystego użytkowania niezabudowanej działki nie będzie korzystała ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie. Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy