Temat interpretacji
Zakład Usług Wodnych i Kanalizacyjnych będący zakładem budżetowym otrzymał dotację z budżetu gminy na zakup środka trwałego - samochodu ciężarowego. Samochód będzie wykorzystywany na potrzeby zakładu, który świadczy usługi wyłącznie opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 7%.
Ze stanowiska zawartego we wniosku wynika, że otrzymana dotacja powinna być zwolniona z opodatkowania podatkiem VAT ponieważ nie wpływa bezpośrednio ani pośrednio na cenę świadczonych przez Zakład usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Odpowiadając na powyższe organ podatkowy stwierdza: W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku .
Z wniosku wynika, że otrzymana dotacja przeznaczona jest na zakup środka trwałego - samochodu ciężarowego i nie ma bezpośredniego i pośredniego wpływu na wysokość ceny świadczonych przez Zakład usług w zakresie dostarczania wody i odprowadzania ścieków.
Wobec tego, że przyznana dla Zakładu Usług Wodnych i Kanalizacyjnych dotacja nie ma bezpośredniego ani pośredniego wpływu na cenę świadczonych usług, nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określonej art.29 ust.1 ustawy o VAT i nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stanowisko zawarte we wniosku uznano za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.