W dniu 19 lutego 2005 r. Podatnik wystąpił do tut. Urzędu z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem od tow... - Interpretacja - PP-1/443/19/2005 [br]OG/005/64/PP1/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP-1/443/19/2005 [br]OG/005/64/PP1/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 19 lutego 2005 r. Podatnik wystąpił do tut. Urzędu z wnioskiem o interpretację przepisów podatkowych w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług premii pieniężnej przyznanej sprzedawcy dla nabywcy z tytułu zrealizowania określonego w umowie obrotu tym towarem.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast podstawą opodatkowania w myśl przepisu art. 29 ust. 1 cyt. ustawy jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Z pisma podatnika wynika, że zgodnie z aneksem podpisanym przez strony umowy handlowej, dostawca zobowiązuje się bezwarunkowo do zapłaty premii pieniężnej w wysokości 3% za zrealizowanie kwartalnie obrotu netto.
W związku z faktem, że skoro strony umowy przewidują wynagrodzenie dla jednej ze stron za określone działanie, tj. osiągnięcie określonych obrotów, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, informuje, iż takie wynagrodzenie jako premia jest podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących; nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach