POSTANOWIENIE - Interpretacja - ULP-I/443-39/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.12.2005, sygn. ULP-I/443-39/2005, Urząd Skarbowy w Lęborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r. poz.60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku

podatnika z dnia 14.10.2005r. który wpłynął do tutejszego Urzędu dnia 26.10.2005r., uzupełnionego pismem z dnia 25.11.2005r., o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do pojazdu składającego się z ciągnika i jednej przyczepy specjalnie przystosowanych do przewozu osób oraz konieczności posiadania zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza, iż stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozów turystycznych. Usługi wykonuje pojazdem samochodowym składającym się z ciągnika, specjalnie konstrukcyjnie przystosowanego do ciągnięcia jednej przyczepy przystosowanej do przewozu osób. Ciągnik jest zarejestrowany jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3500kg z trzema miejscami siedzącymi. Przyczepa jest zarejestrowana jako przyczepa autobusowa do przewozu osób z 30 miejscami siedzącymi. Pojazdy są złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze i stanowią zespół pojazdów.

Podatnik zwraca się z pytaniem:

  1. czy jako właściciel wyżej opisanego pojazdu, ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa do tego pojazdu
  2. czy musi się legitymować zaświadczeniem ze Stacji Kontroli Pojazdów o którym mowa w art.86 ust.5 ustawy VAT, a którym mają obowiązek legitymować się pojazdy określone w art. 86 ust.4 pkt 1 do 4

Zdaniem podatnika, posiadany pojazd jest pojazdem specjalistycznym. Ustawa z dnia 11.03.2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U.nr 54 poz.535 z późniejszymi zmianami) w załączniku nr 9 stanowiącym wykaz pojazdów specjalnych, nie wymienia tego typu pojazdu.

Zgodnie z art.86 ust.4, pkt 6 w/w ustawy o podatku VAT, przepisu art. 86 ust.3 nie stosuje się

do pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie. Zdaniem podatnika pojazd ten nie może być inaczej traktowany ze względu na jego funkcjonalność, w tym bowiem przypadku przyczepy stanowią przynależność

do samochodu, same nie mogą służyć celowi, dla którego zostały skonstruowane i zarejestrowane.

Zdaniem podatnika obowiązujące przepisy wykluczają możliwość odliczenia podatku VAT od paliwa tylko w stosunku do pojazdów samochodowych określonych w art. 86 ust.3 ustawy o podatku VAT, natomiast pojazd używany w firmie należy zakwalifikować do pojazdów określonych w art.86 ust.4 pkt 6 ustawy o podatku VAT. Wobec powyższego wnioskodawca stoi na stanowisku, iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do w/w pojazdu i nie jest potrzebne zaświadczenie ze Stacji Kontroli Pojazdów, którym muszą się legitymować pojazdy określone w art.86 ust.4 pkt.6 ustawy o podatku VAT.

Po rozpatrzeniu wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku stwierdza:

Zgodnie z art. 2 pkt 50 ustawy z dnia 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity

Dz.U. z 2003r. Nr 58 poz.515 ze zmianami), pod pojęciem przyczepy rozumie się pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Uwzględniając powyższe należy wskazać, iż do przyczep nie ma zastosowania art.2 pkt.10 ustawy o podatku VAT, gdyż przyczepy nieposiadają własnego napędu (zgodnie z w/w przepisem nie są napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów), co jest warunkiem niezbędnym dla możliwości uznania danego pojazdu za środek transportu, o którym mowa w ustawie o podatku od towarów i usług.

W zakresie pojazdu ciągnącego - ciągnika zarejestrowanego jako samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 3500kg z trzema miejscami siedzącymi, Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego informuje,iż zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług

w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi (...) przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego(...).

Jednakże art. 88 ust.1 pkt 3 w związku z art.86 ust.3 ustawy stanowi, że obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5tony, o których mowa w art.86 ust.3. Masa całkowita pojazdu wskazana przez podatnika i wynikająca z dowodu rejestracyjnego pojazdu nie przekracza 3,5tony. Natomiast art.86 ust.4 wskazuje, których pojazdów samochodowych przepis art 86 ust.3 nie dotyczy. Ustawodawca w art.86 ust.4 pkt 5 ustawy o podatku VAT, do tej grupy zalicza między innymi pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi w rozumieniu prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy. Opisanego przez wnioskodawcę pojazdu ciągnącego nie można zaliczyć do grupy pojazdów wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy.

W celu określenia, czy pojazd odpowiada warunkom przewidzianym w art.86 ust.4 pkt 1-4 w/w ustawy o VAT, umożliwiającym w konsekwencji odliczenie podatku VAT od paliwa, konieczne jest przeprowadzenie, zgodnie z art.86 ust.5 ustawy, dodatkowego badania technicznego przez okręgową stację kontroli pojazdów i uzyskanie potwierdzonego zaświadczenia wydanego przez tą stację oraz właściwej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o spełnieniu tych wymagań.

Wobec powyższego, posiadając stosowne zaświadczenie, wydane przez stację kontroli pojazdów wskazujące, iż posiadany pojazd spełnia warunki przewidziane art.86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o podatku VAT, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla

Urząd Skarbowy w Lęborku