Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zarząd Powiatu (za zgodą Rady Powiatu) zamierza, w drodze umowy cywilnoprawnej, zbyć udział Powiatu w 8... - Interpretacja - PP-443/12/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP-443/12/05, Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zarząd Powiatu (za zgodą Rady Powiatu) zamierza, w drodze umowy cywilnoprawnej, zbyć udział Powiatu w 89/100 części we współwłasności gruntu i budynków trwale związanych z gruntem, położonej w mieście X.

Budynki zlokalizowane na opisanej wyżej nieruchomości gruntowej zostały wybudowane w latach 70-tych przez ówczesnego zarządcę i użytkownika gruntu Skarbu Państwa, tj. Przedsiębiorstwo Z. Z mocy prawa z dniem 5.12.1990 r. na podstawie decyzji administracyjnej wojewody przedsiębiorstwo Z stało się właścicielem budynków i wieczystym użytkownikiem gruntu Skarbu Państwa. Na podstawie "Umowy przeniesienia własności i prawa wieczystego użytkowania" - akt notarialny z dnia 28.12.2000 r. Rep. A Nr 17971/2000 - Skarb Państwa przejął przedmiotową nieruchomość do zasobu nieruchomości.

Część nieruchomości, tj. 89/100 części została oddana w bezpłatne używanie Powiatowi na podstawie "Umowy Użyczenia z dnia 1 lutego 2001 r.", a następnie przekazana na własność Powiatu decyzją administracyjną Wojewody Śląskiego z dnia 17 października 2001 r. sygn. Ppm. IV/7722/57/2001.

Starostwo Powiatowe nie poniosło w trakcie użytkowania budynków posadowionych w mieście X na nieruchomości gruntowej przewidzianej do sprzedaży w drodze umowy cywilnoprawnej, żadnych wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Wnioskująca strona uważa, że zbycie udziału Powiatu w 89/100 części we współwłasności nieruchomości gruntowej wraz z budynkami winno podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT jako dostawa towaru używanego w oparciu o przepisy art. 29 ust. 5 i art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.).

Od 1 maja 2004 roku grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT (art. 2 pkt 6 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług). Odpłatna zatem dostawa gruntu (np. sprzedaż, zamiana) podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.

O stawce obowiązującej przy sprzedaży (przeniesieniu własności) gruntu, na którym posadowiony jest trwale z tym gruntem związany budynek lub budowla, decyduje charakter tegoż obiektu budowlanego oraz zasady jego opodatkowania, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli.

Sprzedaż gruntu w takim przypadku nie ma charakteru samodzielnego, lecz jest związana z obiektem, który z tym gruntem jest trwale związany.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostawy towarów używanych określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.). Zwolnieniu od podatku poddano dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli i ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (art. 43 ust. 1 pkt 2).

Przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku rozumie się :

1)budynki, budowle i ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,

2)pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jednakże, w myśl przepisu art. 43 ust. 6 ww. ustawy o VAT, zwolnienia od podatku dostaw towarów używanych, nie stosuje się do dostawy towarów w postaci budynków, budowli i ich części - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik:

1)miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2)użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów uznać należy, że w przypadku wnioskującej strony budynki zlokalizowane na nieruchomości gruntowej, podlegającej w przyszłości zbyciu w drodze umowy cywilnoprawnej, mają status towarów używanych w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, tzn. że od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat, a sprzedawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy ich nabyciu.

Jak wynika z przedstawionego przez wnioskującą stronę stanu faktycznego , w trakcie użytkowania przedmiotowej nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami, nie poniosła ona żadnych wydatków na jej ulepszenie.

Podatnik nie ponosząc żadnych wydatków na ulepszenie budynków posadowionych na przedmiotowej nieruchomości gruntowej nie korzystał z prawa obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Norma art. 43 ust. 6 ustawy z dn. 11.03.2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.) nie znajduje więc zastosowania w przypadku wnioskującej strony. Przepis ten ma zastosowanie tylko przy łącznym wystąpieniu okoliczności, o których mowa w powołanej normie prawnej.

W przypadku, gdy podatnik nie poniósł żadnych wydatków na ulepszenie budynków posadowionych na przedmiotowej nieruchomości gruntowej, a okres jej użytkowania przez podatnika był krótszy niż 5 lat, zbycie nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami w drodze umowy cywilnoprawnej podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 29 ust. 5 ,art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 pkt 1 oraz z uwzględnieniem unormowania zawartego w art. 43 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.).

Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim