Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 25 listopada 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W piśmie z dnia 25 listopada 2005 r. podatnik zwraca się o udzielenie odpowiedzi co do sposobu opodatkowania
podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży działki wraz z położonymi na niej budynkami i budowlami. Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż nieruchomości te zostały wybudowane w latach, w których nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług. W miesiącu XI 2002 r. podatnik dokonał powiększenia wartości budynków przekraczającego 30% wartości początkowej, posiadając prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych wydatków. Przedmiotowe nieruchomości wykorzystywane były do wykonywania czynności opodatkowanych. Od momentu zwiększenia wartości początkowej budynków do momentu ich sprzedaży nie upłynęło 5 lat.
Ponadto Strona pyta, czy w zakresie przedmiotowej sprzedaży nieruchomości ma zastosowanie obowiązek wynikający z art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczący korekty podatku naliczonego.
Zdaniem podatnika wymieniona sprzedaż korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka stoi również na stanowisku, iż korekta roczna podatku naliczonego ją nie obowiązuje.
Uwzględniając przedstawiony powyżej stan faktyczny oraz zacytowane przepisy prawa podatkowego, stwierdza się, co następuje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towar (w myśl art. 2 pkt 6 tejże ustawy) rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Jak wynika z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym, przez wspomniane towary używane rozumie się (zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy) budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Jednakże (jak wynika z art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2 ww. ustawy) zwolnienia, o którym mowa, nie stosuje się do dostawy budynków i budowli lub ich części, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz użytkował je w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
W sytuacji, gdy poniesione wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, przesłanki określone w art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2 powinny być spełnione łącznie celem zastosowania określonego w tym przepisie wyłączenia ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Natomiast określony w art. 43 ust. 6 pkt 2 ww. ustawy pięcioletni okres użytkowania towarów w celu wykonania czynności opodatkowanych obejmuje cały okres wykorzystywania budynku, budowli czy ich części przez dokonującego ich dostawy podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych, a nie okres od momentu dokonania ulepszeń.
Z uwagi na fakt, iż okres użytkowania przedmiotowego budynku liczony zgodnie z ww. przepisem od momentu rozpoczęcia jego użytkowania, który Spółka określiła jako wcześniejszy od 05.07.1993 r. przekracza 5 lat ,zatem zwolnienie od opodatkowania dostawy przedmiotowego budynku wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy ma w tym przypadku zastosowanie.
Dodać przy tym należy, iż w myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż co do zasady dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT, jaką opodatkowana jest dostawa budynku lub budowli na nim posadowionych.
Wobec powyższego, sprzedaż gruntu w rozpatrywanym przypadku korzysta również ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, a wartość gruntu powinna być wliczona do ceny budynków i budowli na nim wzniesionych.
Odnosząc się do stanowiska Spółki w przedmiocie zasadności korekty podatku naliczonego w oparciu o treść art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie podziela wyrażony w nim pogląd. Zasadniczo bowiem, zgodnie z art. 91 ust. 2 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości - w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości - jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
Istotne jednak w sprawie jest, iż zasady powyższe nie dotyczą środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 01.05.2004r.
Powyższe wynika z przepisu art. 163 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego, do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed dniem 1 maja 2004 r. stosuje się przepisy art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Nie ma w tym przypadku zastosowania cały art. 91 ustawy z dnia 11marca 2004 r., a w szczególności art. 91 ust. 8, zgodnie z którym korekty o której mowa w ust. 5-7 dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania.
Reasumując, wcześniejsze zastosowanie przez Spółkę (o ile byłaby taka konieczność) treści art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. wyklucza ponowne rozliczenie odliczonego podatku naliczonego po 30.04.2004 r. w odniesieniu do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych przed tym dniem.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie,za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.