Podatnik świadczy usługi turystyczne. Uzyskany obrót ze sprzedaży tych usług rejestruje za pomocą kasy rejestrującej. W pamięci kasy rejestruje warto... - Interpretacja - PI/005-886/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. PI/005-886/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik świadczy usługi turystyczne. Uzyskany obrót ze sprzedaży tych usług rejestruje za pomocą kasy rejestrującej. W pamięci kasy rejestruje wartość sprzedaży tych usług w kwotach brutto, bez stawek podatkowych jako zwolnioną od podatku.


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 23 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 05.04.2004r.) podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5.

W ust. 2 tego przepisu wskazano, iż przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Przez usługi dla bezpośredniej korzyści ustawodawca rozumie usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

Art. 119 ust. 10 stanowi, iż podatnik o którym mowa w ust. 3, w wystawionych przez siebie fakturach nie wykazuje kwot podatku.

Uwzględniając treść art. 165 powołanej wyżej ustawy z dnia 23 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, iż do czasu wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 111 ust. 7 i 9 zachowują moc przepisy dotychczasowe wydane na podstawie art. 29 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) - sposób rejestrowania sprzedaży został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.)

W § 5 ust. 5 Minister Finansów określił, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo też marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiągniętego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Z przepisów tych wynika, że Podatnik jest zobowiązany do ewidencjonowania całej uzyskanej od nabywcy kwoty wynikającej ze sprzedaży usług turystycznych.

W tym celu powinien wykorzystać aktualne możliwości kas rejestrujących, tj. przyporządkować dla tej sprzedaży wolne pozycje oznaczone literowo powiązane ze zwolnieniem od podatku od towarów i usług bądź stawką 0%.

W tym miejscu należy podkreślić, iż dla celów prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług, w odniesieniu do usług dla których podstawą opodatkowania jest marża, Podatnik obowiązany jest przepisem art. 119 ust. 3 pkt. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, prowadzić dodatkową ewidencję, która powinna zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów i usług niezbędne dla określenia marży.

Izba Skarbowa w Gdańsku