Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług po... - Interpretacja - PP/443- 25/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PP/443- 25/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Natomiast w myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalności osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art.15 ust.6 ustawy).
Zgodnie z art.113 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług przysługuje podatnikom u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku od towarów i usług.
Wymienioną kwotę w złotych określił Minister Finansów na 2004r. w wysokości 45.700zł(rozporządzenie z dnia 17 listopada 2003r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 202, poz. 1962).
Od 1 maja 2004r. przy ustalaniu kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług, do wartości opodatkowanej nie wlicza się także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów , które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane prze podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Natomiast do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej za 2003r. oraz za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów opodatkowanych i zwolnionych tj. wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art.14 ust.1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11 , poz.50 z późn.zm.).

Z treści przedłożonej umowy wynika, że Gmina Miejska ustaliła za prowadzenie schroniska stałe ryczałtowe wynagrodzenie roczne, którego rozliczenie (wypłata) będzie następować miesięcznie w wysokości 1/12 rocznego ryczałtu na podstawie rachunków (faktur). W umowie określono zakres prac dotyczących prowadzenia schroniska. Umowa została zawarta po wykonaniu procedur wynikających z przepisów prawa o zamówieniach publicznych.
Ważnym elementem i warunkiem otrzymania ryczałtowego wynagrodzenia jest wystawienie rachunku (faktury) przez schronisko co wiąże się z dofinansowaniem konkretnych czynności.

Stosownie do art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
W tej sytuacji gdy podatnik otrzymuje dopłatę związaną z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług (dopłata do ceny towaru lub usługi) podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wówczas należy ją uwzględnić (przyjąć) do limitu o którym mowa w art.113 ust.1 ustawy.
W przypadku wystąpienia wątpliwości związanych ze zrozumieniem niniejszego pisma, tutejszy organ podatkowy udzieli na żądanie Stowarzyszenia bliższych informacji.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej