Temat interpretacji
W odpowiedzi na zadane w piśmie z dnia 09.06.2004r. zapytanie dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku, w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, co następuje.
W przedstawionym stanie faktycznym Pani ... poinformowała, że w maju 2001r. nabyła prawo do lokalu mieszkalnego spółdzielczego typu własnościowego, które to prawo obecnie chce sprzedać. W lokalu tym mieści się siedziba prowadzonej działalności gospodarczej przy czym lokal ten nie stanowi majątku firmy ( "prawo to nie jest wpisane do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych) a biuro firmy znajduje się w innym miejscu. Jednocześnie wskazała, że nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT a sprzedaż tego prawa ma charakter wyłącznie jednorazowy i spowodowany jest zdarzeniem losowym - śmiercią matki.
W tak opisanym stanie faktycznym podatniczka stanęła na stanowisku, że czynność ta nie będzie objęta obowiązkiem podatkowym w VAT ponieważ nie jest związana z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz nie będzie wykonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny w sprawie oraz obowiązujące regulacje dotyczące podatku od towarów i usług należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe z poniższych względów.
Z przedstawionego stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie było związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie zostało również nabyte w celu dalszej odsprzedaży. Jedyna przyczyną sprzedaży tego prawa jest śmierć matki i brak możliwości zamieszkania w lokalu bliskiego członka rodziny, co jednoznacznie wskazuje że realizacja tej dostawy odbywa się w warunkach nie wskazujących na zamiar jej powtarzania ( lub czynności podobnych).
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną w ust. 2 tego przepisu) bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. Za działalność gospodarczą uznaje się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju przy czym przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Zakres opodatkowania podatkiem VAT określony w ustawie jest ograniczony przez dwa czynniki:
- przedmiotowy ( opodatkowaniu podlega wyłącznie dostawa towarów i świadczenie usług),
- podmiotowy (dostawy i usługi muszą być dokonywane przez podatnika działającego w takim charakterze).
Należy zatem stwierdzić, że czynności dostawy towarów i świadczenie usług realizowane poza sferą działalności gospodarczej podmiotu, który spełnia formalne kryteria podatnika (w ramach np. jego aktywności prywatnej) - nie podlegają opodatkowaniu, gdyż w tym zakresie podmiot ten nie działa w charakterze podatnika. Opodatkowaniu podlegają jedynie te czynności podatnika, które realizuje występując w tym charakterze. Kryterium decydującym o opodatkowaniu danej czynności jest status i charakter w jakim działa podmiot dokonujący dostawy lub świadczeniu usług. Ma to istotne znaczenie głównie dla podatników będących osobami fizycznymi, które wykonują czynności będące dostawami towarów lub świadczeniami usług za wynagrodzeniem w ramach działalności gospodarczej oraz w sferze prywatnej, poza tą działalnością (np. sprzedaż ruchomości, gruntów lub budynków w tym praw do lokali), które nigdy nie były związane z działalnością gospodarczą podatnika. Osoba dokonująca dostawy towarów lub świadcząca usługi poza prowadzona działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy - nie jest podatnikiem VAT w tym zakresie, a zatem czynności te nie podlegają podatkowi.
W niniejszej sprawie choć czynność sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego spełnia kryteria dostawy towarów (z punktu widzenia przedmiotu do którego odnosi się prawo tzn. do lokalu obrót tym prawem jest formą prawną rozporządzania towarem) to jednak okoliczności w których czynność ta ma miejsce wyłączają ją z opodatkowania podatkiem VAT tj. podmiot:
- w tym zakresie nie działa w charakterze podatnika (czynność realizowana jest poza sferą działalności),
- wykonuje czynność w warunkach wskazujących, że działania te nie są czynione z zamiarem ich powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzają do nadania im stałego (zorganizowanego) charakteru a prawa nie były nabywane jedynie w celu ich zbycia.