Odpowiadając na pismo z dnia 23.06.2004 r., (data wpływu do urzędu 24.06.2004 r.)Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierp... - Interpretacja - PP/443-12/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 22.07.2004, sygn. PP/443-12/04, Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Odpowiadając na pismo z dnia 23.06.2004 r., (data wpływu do urzędu 24.06.2004 r.)Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nakle n.Not. wyjaśnia:

Przedstawiony przez Stronę stan faktyczny jest następujący;

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług dla transakcji wewnątrzwspólnotowych i dokonuje nabycia środków transportu od kontrahentów z innych krajów wspólnoty. Wg wnioskodawcy występują sytuacje , w których musi dokonać rejestracji pojazdu.

Pytanie brzmi: Czy dokonując rejestracji zakupionych samochodów używanych przeznaczonych do dalszej odprzedaży jestem obowiązany do zapłaty podatku VAT wynikającego z faktury wewnętrznej aby uzyskać zaświadczenie od Naczelnika Urzędu Skarbowego ?

W przedstawionym w piśmie stanowisku wnioskodawca stwierdza, że nie powinien dokonywać wpłaty podatku i nie ma obowiązku składania informacji VAT-23 gdyż jako podatnik VAT ma prawo rozliczania podatku w ramach składanych deklaracji VAT-7K, w których informuje Naczelnika Urzędu o wewnątrzwspólnotowym nabyciu używanych środków transportu.

Stosownie do uregulowań art. 103 ust 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustalone zostały szczególne zasady składania deklaracji i wpłat podatku w przypadku nabycia środków transportu .

Zgodnie z art. 103 ust.3 podatnicy, którzy na podstawie art. 99 ust. 9 (m.in. nabywający towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium Polski) składają deklaracje podatkową w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego oraz ci którzy na podstawie art. 99 ust. 10 (podatnicy, o których mowa w art. 15, ale inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i osoby prawne niebędące podatnikami w rozumieniu art. 15, którzy nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, o którym mowa w ust 1 - 3 lub w ust. 8, i którzy dokonują jedynie wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu) składają deklarację podatkową w zakresie nabywanych nowych środków transportu w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu - są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek bankowy urzędu skarbowego.

Zgodnie z ust. 4 zasady te stosowane są także w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu ( używanych), od których podatek naliczany jest zgodnie z art. 99 ust. 1 - 3 lub ust. 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju . Ustawa o podatku od towarów i usług nie rozgranicza rejestracji czasowej i stałej.

Oznacza to, iż podatnik taki musi zapłacić podatek należny od wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu, o których mowa w art. 103 niezależnie od tego czy w danym okresie rozliczeniowym deklaruje on nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, czy też kwotę zobowiązania podatkowego.

W przypadkach tych podatnik ma obowiązek przedłożyć naczelnikowi Urzędu skarbowego informacje o nabywanych środkach transportu na druku VAT-23. Wzór tej informacji został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21.04.2004 r. w sprawie określenia wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (Dz. U. Nr84, poz. 784) Do przedmiotowej informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

Informacja ta , wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty podatku, stanowią podstawę do wydania w oparciu o art. 105 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zaświadczenia dla celów zarejestrowania środków transportu.

Informacji udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w dniu datowania niniejszej odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Nakle nad Notecią