Temat interpretacji
Zgodnie z przepisem zawartym w art.86 ust.7 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535) w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust.3 i 5, na podstawie
umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000,00 zł.
Zgodnie zaś z przepisem art.154 ust.1 i 2 ww. ustawy - ww. przepisu nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.
Przepis ten ma zastosowanie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w
życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.
Zgodnie z art.2 pkt 13 ww. ustawy o VAT przez urząd skarbowy rozumie się urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.
Zgodnie z art.170 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r nr 137 poz.926 z późn.zm.) podanie wniesione do organu niewłaściwego przed upływem terminu określonego przepisami prawa uważa się za wniesione z zachowaniem terminu.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdził, że w przedmiotowej sprawie zostały spełnione warunki, aby podatnik miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe, płacone zgodnie z przedmiotową umową leasingu:
Umowa leasingu dotyczy samochodu ciężarowego, w rozumieniu ustawy z
dnia 8 stycznia 1993r o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a zatem przed dniem 1 maja 2004r podatnikowi przysługiwało odliczenie podatku naliczonego od rat leasingowych.
Umowa leasingu zawarta została 19.04.2004r, a więc przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r.
Umowa ta została zarejestrowana w dniu 14.05.2004r przez leasingodawcę, w jego właściwym urzędzie skarbowym, a więc z zachowaniem terminu ustawowego.
Tak więc, podatnik może dokonać, po 1 maja 2004r, obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymywanych w ramach umowy leasingowej dotyczącej samochodu ciężarowego (w myśl przepisów starej ustawy o podatku od towarów i usług).