Temat interpretacji
W praktyce stosowania przepisów ustawy o VAT dopuszczalnym jest wyodrębnienie i przeniesienie (refakturowanie) kosztów usług towarzyszących najmowi pomieszczeń z wynajmującego na najemcę. Przenoszenie kosztów jest dopuszczalne wówczas, gdy występują następujące okoliczności:
- - przedmiotem refakturowania są usługi;
- odsprzedaż musi być dokonana po cenie zakupu bez jakiejkolwiek marży narzuconej przez odsprzedającego;
- podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę), z uwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT (bądź też stosując zwolnienie od podatku), która widnieje na fakturze pierwotnej;
- w umowie między kontrahentami powinno być zawarte zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu (refakturowaniu) danego rodzaju czynności.
Odpowiadając na tę część zapytania Podatnika, która dotyczy podatku od nieruchomości, należy stwierdzić, iż obowiązek uiszczenia świadczenia publicznoprawnego obciążającego podmiot mający określony tytuł prawny do nieruchomości (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych - tekst jednolity Dz. U. z 2002 r. Nr 9 poz. 84), nie
jest czynnością objętą katalogiem czynności opodatkowanych wymienionych w art. 2 ustawy o VAT. Stąd brak jest podstaw do refakturowania równowartości tego podatku na najemców nieruchomości na mocy umów zawartych między stronami. Podatek od nieruchomości stanowi wyłącznie jeden z elementów kalkulacyjnych rachunku kosztów stanowiących podstawę ustalenia wysokości czynszu opodatkowanego podatkiem VAT, nie ma podstaw do wyodrębniania go jako niepodlegającego opodatkowaniu VAT.
Natomiast w kwestii pozostałych kosztów towarzyszących usłudze najmu wymienionych w piśmie Podatnika tj. opłaty za trwały zarząd i ubezpieczenia mienia, to zdaniem tut. Organu nie ma przeszkód, aby zostały one wyłączone z kwoty czynszu i przeniesione na nabywcę usługi najmu, co jest możliwe wówczas, gdy zostaną spełnione wyżej wymienione warunki.