Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 25.11.2004 r., data wpływu do US Łuków 25.11.2004 r., uzupełnione w dniu 06.12.2004 r., dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie, zgodnie z dyspozycją art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami - ostatnia zmiana Dz. U. z 2004 r. Nr 173 poz. 1808) udziela informacji na pytanie w sposób następujący.
Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535) pod pojęciem rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Z informacji będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego wynika, iż Strona nie jest zarejestrowana jako czynny lub zwolniony podatnik podatku od towarów i usług, w związku z powyższym nie może spełnić wymogów określonych w przepisie art. 86 ust.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust.4, art. 120 ust.17 i 19 oraz art. 124. Strona nie jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 wymienionej ustawy, wymieniony przepis art. 86 ust. 1 nie ma więc zastosowania.
Zgodnie natomiast z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu w przypadku, gdy dokonuje dostaw produktów rolnych, a także w przypadku świadczenia usług rolniczych na rzecz podatnika, który rozlicza ten podatek. Powyższe oznacza, że zryczałtowany zwrot podatku nie dotyczy sytuacji, gdy dostawa ta lub świadczenie usług dokonywane jest:
1.na rzecz podatników nierozliczających podatku VAT (a więc zwolnionych podmiotowo od podatku lub wykonujących czynności wyłącznie zwolnione od podatku),
2.na rzecz podmiotów nie będących podatnikami.
Zgodnie z § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zmianami) zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje również podmiotom, które przed dniem 1 maja 2004 r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu. Według oświadczenia Strony umowa z ARiMR nie została jeszcze zawarta, przepis § 27a w/w rozporządzenia nie ma zastosowania w przedstawionym stanie faktycznym.
Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łukowie podziela zaprezentowane w zapytaniu stanowisko, zgodnie z którym Podatnik nie ma możliwości odzyskania podatku VAT z tytułu zakupów finansowanych przez ARiMR w ramach programu SAPARD.
Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jej wydania.