Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 22 grudnia 2004r.(data wpływu do Urzędu 23 grudzień 20... - Interpretacja - ZP-II/443-183/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.12.2004, sygn. ZP-II/443-183/2004, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 22 grudnia 2004r.(data wpływu do Urzędu 23 grudzień 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

W przedstawionym wniosku Podatnik wykazał, iż w miesiącu wrześniu 2004r. klienci dokonywali zakupu książek. Sprzedaż ta została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej a klientom wydano paragony fiskalne. Po dwóch miesiącach klient zwrócił się z prośbą o wystawienie faktury na podstawie wcześniej otrzymanego paragonu fiskalnego.

Pytanie Spółki brzmi:

- W jakim terminie Spólka ... może wystawić fakturę potwierdzającą ww. sprzedaż?

Podatnik uważa, że w myśl § 16 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. fakturę wystawia nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Po przeanalizowaniu powyższego stanu faktycznego stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W myśl art. 106 ust. 4 wyżej cyt. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 - 3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury. Jest to wyjątek od zasady, którą jest wystawianie faktur stwierdzających sprzedaż określonych towarów i usług.

Korzystając z delegacji ustawowej określonej w art. 106 ust. 8 ustawy o VAT, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) określił w rozdziale 4 szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania

Zgodnie z § 16 ww. rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 17 i § 18. Termin ten koresponduje z generalną zasadą siedmiodniowego terminu wystawiania dokumentu (rachunku) przez sprzedawcę towaru (świadczącego usługę) określonego w art. 87 § 3 Ordynacji podatkowej. Jest to termin związany w szczególności z regulacjami art. 19 ust. 4 ustawy VAT.

Przepis art. 87 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) nakłada na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek wystawienia rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaży lub wykonanie usługi, na żądanie kupującego. Zgodnie z § 4 w/w artykułu, podatnik nie ma obowiązku wystawienia rachunku, dopiero jeżeli żądanie zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepis ten wskazuje na możliwość zwrócenia się przez nabywcę z żądaniem wystawienia rachunku (faktury) w terminie do trzech miesięcy od dnia dokonania transakcji.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy