Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem z dn... - Interpretacja - PP/443-20/04

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.10.2004, sygn. PP/443-20/04, Urząd Skarbowy w Opatowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z zapytaniem z dnia 21.09.2004 r. (data wpływu 28.09.2004 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11.10.2004 r. (data wpływu 12.10.2004 r.) w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług - dostawy gruntu na rzecz wieczystego użytkownika, informuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju. Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest wartością niematerialną i prawną.

W art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że świadczeniem usług jest przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Z wniosku z dnia 28.09.2004 r., uzupełnionym pismem z dnia 12.10.2004 r. wynika, że grunt oznaczony nr ewid. działki 224/2 o pow. 1,35ha stanowi własność Gminy "B". Na podstawie umowy z dnia 10.07.1996 r. Rep. "A" nr 1237/96 o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu oraz przeniesienia własności budynków zawartej między Gminą "B" a Syndykiem masy upadłości Spółdzielni "S" w "B" w upadłości przedmiotowa nieruchomość oddana została w wieczyste użytkowanie na 99 lat, natomiast budynki położone na terenie tej nieruchomości przekazane zostały nieodpłatnie na rzecz Spółdzielni.

Od dnia 04.04.2000 r. spółka z o.o. "T" j.v. z siedzibą w "G" jest wieczystym użytkownikiem przedmiotowej nieruchomości. Żaden z budynków i budowli znajdujących się obecnie na nieruchomości nie jest własnością Gminy.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego nastąpi na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 46, poz. 543 ze zm.).

Zdaniem Gminy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste na rzecz użytkownika wieczystego winna być zwolniona od podatku VAT, gdyż:
- jest to towar używany; część budynków i budowli znajdujących się obecnie na nieruchomości jest pozostałością tych, które istniały w dacie zawarcia umowy notarialnej Rep. "A" Nr 1237/96 z dnia 10 lipca 1996 r., gdy ustanawiając prawo wieczystego użytkowania gruntu przeniesiona została własność budynków, budynki znajdujące się na nieruchomości w dacie zawarcia w/w umowy notarialnej liczyły od kilkunastu do kilkudziesięciu lat,
- w stosunku do w/w nieruchomości nie przysługiwało Gminie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Naczelnik tutejszego organu podatkowego informuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 2 cytowanej ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Wobec powyższego sprzedaż przedmiotowej nieruchomości gruntowej oddanej w użytkowanie wieczyste na rzecz użytkownika wieczystego nie może być zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ustawy, gdyż grunty nie są towarami używanymi.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie informuje, że zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Powyższe zwolnienie zdaniem tutejszego organu również nie dotyczy sytuacji mającej miejsce w Gminie "B" bowiem Gmina dokonuje zbycia wyłącznie nieruchomości gruntowej oddanej w wieczyste użytkowanie. Budynki i budowle znajdujące się na terenie w/w nieruchomości nie są własnością Gminy.

Biorąc powyższe pod uwagę, zbycie nieruchomości gruntowej oddanej w wieczyste użytkowanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dla dokonania powyższej czynności nie przewidziano w ustawie żadnych zwolnień, jest ono zatem opodatkowane zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 1 ustawy stawką podatku w wysokości 22%.

Biorąc pod uwagę w/w przepisy oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska podatnika.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opatowie informuje, że przedmiotowe informacje o zakresie stosowania prawa podmiotowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.

Urząd Skarbowy w Opatowie