Temat interpretacji
W dniu 18 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu
zastosowania prawa podatkowego.
Wniosek nie zawierał pełnego opisu stanu faktycznego, który pozwalałby na udzielenie interpretacji obowiązujących przepisów, dlatego organ podatkowy wezwał telefonicznie wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o dokładny opis stanu faktycznego. Pełnomocnik Podatnika uzupełnił wniosek w dniu 13 kwietnia 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa
w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z pisma Pełnomocnika wynika, że Podatnik dokonuje rezerwacji i sprzedaży biletów lotniczych działając jako agent przewoźnika. Za dokonanie rezerwacji pobierana jest opłata obejmująca: koszt zakupu biletu, opłatę lotniskową i opłatę agencyjną za wystawienie biletu i dokonanie rezerwacji. Opłata za rezerwacje i wystawienie biletu jest obrotem Podatnika.
W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje :
Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U.
Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatne
świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów
w rozumieniu art. 7 ustawy.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podstawowa stawka podatku wynosi 22%, jednakże w myśl art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%. W poz. 149 załącznika Nr 3 zamieszczono usługi o symbolu PKWiU 62.20.10 ? przewozy lotnicze pozarozkładowe pasażerskie. Natomiast w poz. 148 tego załącznika umieszczono usługi o symbolu PKWiU 62.10.1 ? przewozy lotnicze rozkładowe pasażerskie.
Na tej podstawie opłata pobierana z tytułu dokonania rezerwacji i wystawienia biletu lotniczego w na linie krajowe (jako składnik biletu) opodatkowana jest stawką 7%. Przepis ten ma zastosowanie do podmiotów świadczących usługi transportu.
Zdaniem
organu podatkowego umowa agencyjna (pośrednictwo) jest specyficznym rodzajem usługi, co pozwala traktować dla celów podatku od towarów i usług jako czynność odrębną od świadczenia usługi podstawowej, a w konsekwencji czynność odrębnie opodatkowaną PTU. Zwykle do usługi świadczonej na podstawie umowy agencyjnej ? o ile nic odmiennego nie wynika z treści przepisów o podatku od towarów i usług ? ma zastosowanie 22% stawka podatku VAT, bez względu na to jaką stawką VAT opodatkowana jest sama usługa lub towar. Gdyby ustawodawca chciał dane pośrednictwo w sprzedaży towarów czy w świadczeniu usług zrównać w zakresie stawek z usługą podstawową to stanowiłby o tym wprost.
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jak i przepisach wykonawczych do ustawy obowiązujących od 1 maja 2004 r. dotyczących obniżonych stawek podatku VAT dla towarów i usług nie zostały wymienione usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów lotniczych krajowych, zatem usługi te podlegają opodatkowaniu
stawką 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.
Reasumując, organ podatkowy stwierdza, iż wynagrodzenie agenta (na które składają się opłata za dokonanie rezerwacji i wystawienie biletu lotniczego na linie krajowe) podlega opodatkowaniu stawką 22%.
W związku z powyższym stanowisko przedstawione w Pani wniosku jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego,
który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.