Temat interpretacji
DECYZJA
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 28 lipca 2005r., Nr PP-443-104-2/05, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 6.06. 2005 r. uzupełnionym pismem z 30.06.2005 r. Spółka zwróciła się do organu podatkowego I instancji z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. Przedmiotem działalności Spółki jest sprzedaż artykułów spożywczych. Ilość sprzedawanych artykułów przekracza tysiąc, natomiast pamięć kasy rejestrującej zawiera 80 indeksów wg grup asortymentowych. Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości stosowania w kasie rejestrującej nazw grup towarowych, np. wyroby czekoladowe, wyroby cukiernicze itp. W jej opinii powinno się dopuszczać do grupowania towarów wg rodzaju i stawki VAT.
W odpowiedzi na powyższy wniosek, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wydał postanowienie z dnia 28 lipca 2005r., Nr PP-443-104-2/05, w sentencji którego uznał stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie za prawidłowe. Jednakże z uzasadnienia powyższego postanowienia wynika, że organ podatkowy I instancji nie podziela przedstawionego we wniosku stanowiska Spółki.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza co następuje:
W myśl przepisu § 4 ust. 1 pkt 6 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać m.in. nazwę towaru lub usługi.
Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia nazwa towaru oraz nie określają źródła stosowania nazw towarów, jednakże przez nazwę towaru lub usługi należy rozumieć nazwę jednostkową ? tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat. Oznacza to, że stosowana na paragonie fiskalnym nazwa winna być przypisana sprzedawanemu towarowi i jednoznacznie go identyfikować.
Nazwy grupowań według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług mogą być wykorzystywane do prawidłowego definiowania nazwy towarów, które będą drukowane przez kasę rejestrującą na paragonie fiskalnym pod warunkiem, że nazwa danego grupowania pozwoli jednoznacznie zidentyfikować towar jaki został faktycznie zakupiony przez klienta. W podanym przez Podatnika w przykładzie, grupowanie PKWiU 15.84.23 ?wyroby cukiernicze(...)? zawiera m.in. następujące towary: guma do żucia, czekolada biała, toffi, karmelki i podobne cukierki. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej zastosowanie nazwy ?wyroby cukiernicze? wspólnej dla wymienionych wyżej towarów, nie identyfikowałoby jednoznacznie tychże towarów. Zatem zastosowanie nazwy grupowania w kasie fiskalnej możliwe jest jedynie w przypadku, gdy w danym grupowaniu występują towary opodatkowane według takiej samej stawki podatku VAT oraz gdy pozwoli to jednoznacznie zidentyfikować zakupiony przez klienta towar.
W świetle powyższego należy uznać stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.