Zgodnie z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy o których mowa w art. 15 u... - Interpretacja - PP/443-87/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.11.2005, sygn. PP/443-87/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania w każdym przypadku faktur osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej (za wyjątkiem sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, które w każdym przypadku muszą być potwierdzone fakturami). Jednakże na żądanie tych osób, (tj. osób nie prowadzących działalności gospodarczej) podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.
W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z podatnikiem, który jest obowiązany do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, dokonującym dostawy towaru osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej w dniu dokonania nabycia towaru nie żądała wystawienia faktury w związku z czym otrzymała oryginał paragonu fiskalnego.

W świetle przepisu § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn. zm.) kasy rejestrujące, z zastrzeżeniem ust. 2-5 muszą spełniać między innymi następujące warunki: sporządzać równocześnie wydruki oryginałów i kopii paragonów dla każdej sprzedaży, sporządzać wydruki raportów fiskalnych i raportów fiskalnych okresowych; nie zależnie od tego mogą sporządzać faktury VAT i ich kopie.
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani między innymi do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.
W przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik obowiązany jest dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż (§ 11 ust. 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz.798).

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że podatnik może wystawić fakturę pod warunkiem, że nabywca towaru dostarczy mu oryginał paragonu, który jest obowiązany dołączyć do kopii faktury.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz o kasach rejestrujących nie przewidują wystawienia duplikatu paragonu fiskalnego.
Kasa rejestrująca dla każdej sprzedaży drukuje jednocześnie oryginał i kopię paragonu, w dodatku dla danej sprzedaży drukuje je tylko jeden raz.Należy także zwrócić uwagę na przepis § 13 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług zgodnie z którym fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.
W ocenie organu podatkowego wystawienie faktury VAT na żądanie nabywcy, w przypadku gdy brak jest paragonu fiskalnego potwierdzającego dokonanie sprzedaży nie jest możliwe.
Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji z dnia 11.10.2005r. jest zatem prawidłowe.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej