Temat interpretacji
Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Jednolity tekst: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie po zapoznaniu się z wnioskiem z dnia 18.08.2005 r. oraz stanowiskiem zawartym w uzupełnieniu do wniosku z dnia 21.09.2005 r. i dokonaniu oceny prawnej orzeka w nstp. sposób:
- stanowisko jest prawidłowe
UZASADNIENIE
Jak wynika z wniosku i dokumentów rejestracyjnych będących w posiadaniu tutejszego organu podatkowego Pani ...zarejestrowana jest dla celów podatkowych jako podatnik podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą na swoje imię i nazwisko wspólnie z mężem Waldemarem Kowalskim. Obecną działalność chcą Państwo przekształcić w spółkę jawną, której wspólnikami będą małżonkowie ....
Pytanie Podatnika brzmi: Jeśli małżonkowie zarejestrują spółkę jawną i przekażą majątek z firmy prowadzonej dotychczas przez oboje małżonków lecz na imię i nazwisko jednego z małżonków, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i którego numer NIP został potwierdzony przez organ podatkowy, to czy czynność przekazania towarów handlowych i majątku trwałego w formie wkładu niepieniężnego (aportu) jest czynnością zwolnioną z podatku VAT?
Zdaniem Podatnika przekazanie towarów handlowych i majątku trwałego przed likwidacją działalności gospodarczej osoby fizycznej - jednego ze współmałżonków do spółki jawnej utworzonej przez współmałżonków w formie wkładu niepieniężnego (aportu) jest czynnością zwolnioną z podatku VAT.
Ocena prawna:
W świetle przepisów dotyczących podatku VAT nie ma znaczenia, czy działalność prowadzona była przez osobę fizyczną, czy też przez współmałżonków wspólnie, bez zawiązania spółki cywilnej. W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 tego przepisu, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z definicji podatnika określonej powyżej wynika, iż ustawa o VAT nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników.
Za podatnika VAT w przypadku działalności prowadzonej przez oboje małżonków uznaje się tego z nich, który dokonał zgłoszenia rejestracyjnego i którego numer NIP został potwierdzony przez organ podatkowy.
W sytuacji przedstawionej we wniosku żona została zarejestrowana jako podatnik VAT czynny obowiązany do rozliczania podatku VAT i wystawiania faktur VAT. W takim przypadku zaprzestanie tej działalności rodzi konsekwencje na gruncie przepisów ustawy o VAT. Przepisy nie przewidują likwidacji działalności przez jednego z małżonków z pominięciem obowiązków likwidacyjnych, określonych w art. 14 ustawy o VAT. Tak więc należy:
- zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego zaprzestanie prowadzenia działalności,
- sporządzić spis z natury na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu w terminie 14 dni od dnia zaprzestania wykonywania tych czynności,
- zawiadomić o dokonanym spisie z natury o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego, naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia zakończenia tego spisu,
- opodatkować objęte spisem z natury towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstanie w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegająca spisowi z natury wg ich cen nabycia.
- rozliczyć podatek od towarów i usług - następuje to w deklaracji VAT-7,
- dokonać czynności w celu zakończenia pracy kasy fiskalnej poprzez dokonanie końcowego odczytu jej pamięci za okres jej użytkowania przy udziale pracownika urzędu skarbowego i pracownika serwisu obsługującego kasę.
Utworzona ze współmałżonków spółka jawna, która ma kontynuować dotychczas prowadzoną działalność, zobowiązana będzie do wypełnienia wszelkich obowiązków, jakie nakłada ustawa o podatku od towarów i usług na podatnika podatku od towarów i usług rozpoczynającego działalność gospodarczą
Natomiast wniesienie aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego jeszcze przed dniem likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) jest zwolnione z podatku od towarów i usług.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie informuje, iż powyższa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.
Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie za pośrednictwem tut. Urzędu Skarbowego do Izby Skarbowej w Lublinie - Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.