Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a , ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku , Nr 8 , poz. 60 ze zmianami/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 października 2005 roku / data wpływu 24 października 2005/ M. S.- P.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wysokości stawki podatku od towarów i usług od sprzedaży wyrobów medycznych (okulary korekcyjne ) uznaje stanowisko podatnika
za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 października 2005 roku Firma złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą w zakresie optyki okularowej wykonując okulary na zlecenie klientów, które zaklasyfikowane są do wyrobów medycznych, o których mowa w art. 3 pkt 8 ustawy z dn. 27 lipca 2001r. o wyrobach medycznych ( okulary korekcyjne).
Podatnik posiada odpowiednie zgłoszenie do rejestru wytwórców wyrobów medycznych wykonywanych na zlecenie.
Jako wskazanie jakie mają być te okulary korekcyjne otrzymuje receptę lub techniczny opis zamieszczony na kartce przez lekarza. Receptę jak i kartkę z technicznym opisem oddaje klientowi do ponownego lub dalszego wykorzystania.
Strona zakupuje materiały niezbędne do wykonania okularów korekcyjnych: soczewki ze stawką 7%, oprawki ze stawką 7% lub 22%.Podatnik uważa że, zgodnie z art. 41 ust2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz.535) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy , stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust.12 i art 114 ust 1. W załączniku nr 3 pod pozycją nr 106 ujęte zostały wyroby medyczne dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKW i U. W związku z tym stawka podatku VAT na wykonywane przez Niego okulary korekcyjne powinna wynosić 7%.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. dokonując pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w tej sprawie, zgodnie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.),stwierdza co następuje:okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe jak i wykonywane na zamówienie, są wyrobem medycznym. Nie dotyczy to jednak okularów przeznaczonych do innych celów niż medyczne (np. okulary słoneczne).Przez okulary wykonane na zamówienie należy rozumieć te, które są wykonane wg specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę.
Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wlkp. informuje, że dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej - podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz.535 ze zm.).Pozostałe okulary (inne niż korekcyjne) podlegają opodatkowaniu podstawową stawką 22% podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy.
W świetle powyższego, przedstawione przez Podatnika własne stanowisko w jego indywidualnej sprawie jest prawidłowe.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).