POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/309/215/2005/GW

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. 1473/WV/443/309/215/2005/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, póz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 18 sierpnia 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Spółka posiada grunty w wieczystym użytkowaniu i wnosi do Urzędu Miejskiego Karczew, z tegotytułu, opłatę roczną w wysokości 21.710 zł, plus podatek VAT 4.776,20 zł.Opłata roczna, brutto, została wniesiona stosownie do przepisów w terminie do końca I-gokwartału, tj. do 31.03.2005r., za 2005 rok z góry.Urząd Miejski Karczew wystawił Spółce fakturę VAT za wieczyste użytkowanie 2005r. 9 czerwca2005r. Spółka odliczyła w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec br. połowę podatku naliczonego,tj. kwotę 2.388,10zł, a w następnych miesiącach Spółka zamierza odliczać 1/12 wielkości podatkunaliczonego, tj. kwotę 398zł.

Pytania podatnika:

Czy zastosowany przez Spółkę sposób dokonania odliczeń podatku naliczonego od wieczystego użytkowania jest prawidłowy - czy też Spółka mogła dokonać w deklaracji VAT-7 za miesiąc czerwiec 2005r. odliczenia w/w podatku w całości?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Ponieważ opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów za rok 2005, na rzecz Urzędu Miejskiego Karczew, w wysokości brutto, czyli łącznie z podatkiem naliczonym, Spółka wniosła w terminie ustawowym, tj. do dnia 31 marca 2005r., a fakturę Urząd wystawił 9.06.05, to podatek VAT naliczony od wieczystego użytkowania gruntów Spółka powinna odliczyć w miesiącu czerwcu 2005r. w całości, tj. w kwocie 4.776,20zł.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt l ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, stosownie do przepisu art.7 ust. l ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym towarami są - zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy - rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.Jednakże oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art.7 ust. l ustawy o VAT, gdyż nie daje praw do rozporządzania gruntem jak właściciel, ani nie zostało wymienione wśród praw wskazanych w tym przepisie. Jednocześnie każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, uznane jest, zgodnie z art. 8 ust. l ustawy o VAT, za świadczenie usług. Wynika z tego, że skoro oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i równocześnie nie jest dostawą towarów, to tym samym stanowi ono świadczenie usług. W okresie od 25 czerwca 2004r. do 15 lutego 2005r. obowiązywał przepis § 3a rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 970 z późniejszymi zmianami), który określał, iż obowiązek podatkowy dla opłat z tytułu wieczystego użytkowania powstaje zasadniczo z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat. Obecnie - mocą rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie VAT - uchylono cyt. § 3 a rozporządzenia. Usunięcie z zapisów rozporządzenia szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego powoduje, że w tym zakresie stosować należy zasady ogólne. Zgodnie z art. 19 ust. 11 jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwiląjej otrzymania w tej części.

W art. 86 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, postanowiono, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt l lit. b w/w ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty) jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

Można przyjąć, że z taką sytuacją mamy do czynienia w tym przypadku, oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste jest usługą o charakterze ciągłym (zazwyczaj przez okres 99 lat), a zapłata za dany rok jest przedpłatą, z którą wiąże się powstanie obowiązku podatkowego u wystawiającego fakturę.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielania interpretacji, przepisy nie regulują szczególnej zasady odliczania podatku naliczonego w przypadku faktury dokumentującej opłatę z tytułu wieczystego użytkowania, należy uznać, iż podatek naliczony zawarty w fakturze VAT, wystawionej przez czynnego podatnika podatku od towarów i usług, dokumentujący opłatę za prawo użytkowania wieczystego, który zgodnie z art. 8 ust. l ustawy jest świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, może pomniejszyć podatek należny, zgodnie z art. 86 ust. 10 lub ust. 11 w/w ustawy, w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę lub w miesiącu następnym, pod warunkiem, że w/w nabycie służy sprzedaży opodatkowanej.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu