Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 30.06.2005 r. (doręczony w dniu 04.07.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w części odnoszącej się do zakupu części z kraju Unii Europejskiej celem wykonania usługi serwisowej (wymienionej w punktach 1 i 2) stwierdzaże przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Spółką dla celów wykonania usług naprawczych sprzętu komputerowego zamawia dla tych celów części zamienne. Części te sprowadzane są z magazynów zlokalizowanych w krajach Wspólnoty (Wielka Brytania, Irlandia). Faktura za zamówione części wystawiana jest przez Firmę mającą obecnie siedzibę w Szwajcarii (państwo trzecie) ale zarejestrowaną dla celów dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych w państwie Wspólnoty
(Irlandia).
Przedmiot zapytania sformułowany w pytaniach 1 i 2 dotyczy rozstrzygnięcia, czy opisana transakcja spełnia kryterium nabycia wewnątrzwspólnotowego, czy importu towarów. W ocenie Podatnika czynność tę należy rozpoznać jako nabycie wewnątrzwspólnotowe.
Naczelnik tut. Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy. Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. z 2005 r. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ten, stosownie do art. 9 ust. 2 pkt 1 i 2, stosuje się pod warunkiem, że:
1) nabywcą towarów jest:
a) podatnik, o którym mowa w art. 15,
lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a z zastrzeżeniem art. 10;
2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.
Powołane wyżej przepisy nie nakładają na dostawcę wymogu posiadania siedziby w kraju członkowskim Unii Europejskiej, a jedynie posiadania statusu podatnika podatku od wartości dodanej. Jeśli więc dostawy dokonuje zarejestrowany w jednym z krajów członkowskich dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego podatnik podatku od wartości dodanej nie ma powodów, aby nie uznać takiej transakcji dla nabywcy za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Czynność nabycia wewnątrzwspólnotowego winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną wystawioną na podstawie art. 106, ust. 7 ww. ustawy o VAT. Kwota nabycia wewnątrzwspólnotowego winna być wykazana w informacji podsumowującej zgodnie z art. 100 ww. ustawy. Jeżeli
nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów związane jest z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu podatnik nabywa prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony na warunkach określonych w art. 86, ust. 2, pkt 4 w związku z ust. 10, pkt 2 ustawy oVAT.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia. Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilązmiany przepisów j ej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu, podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku pkt 1 i 2.Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w K. za pośrednictwem Naczelnika tutejszego
Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia.