DECYZJA - Interpretacja - PP-3/449/7/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.12.2005, sygn. PP-3/449/7/05, Izba Skarbowa w Krakowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po rozpoznaniu odwołania Spółdzielni z dnia 6.10.2005 r. od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 21.09.2005 r. nr PP-3/i/4407/196/05 zmieniającej z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta z dnia 23.02.2005 r. nr PP-3/443/2/05/EB, działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), utrzymuje w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wnioskiem z dnia 18.01.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 25.01.2005 r.) Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z przepisem art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia wynajmuje dodatkowe pomieszczenia nie stanowiące części składowych ani przynależności lokali mieszkalnych przydzielonych członkom Spółdzielni. Pomieszczenia te wynajmowane są w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i są wykorzystywane jako druga piwnica, garderoba spiżarka itp.

Zdaniem Spółdzielni, znajdującym oparcie w opinii Urzędu Statystycznego, dodatkowe pomieszczenia wykorzystywane jako druga piwnica, garderoba, spiżarka itp. służą celom związanym z zaspakajaniem potrzeb mieszkaniowych, a ich wynajmowanie mieści się w grupowaniu PKWiU 70.20.11 - więc na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w postanowieniu z dnia 23.02.2005 r. potwierdził stanowisko Spółdzielni.
Powyższe postanowienie zostało z urzędu, z uwagi na rażące naruszenie prawa, zmienione decyzją Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 21.09.2005 r. nr PP-3/i/4407/196/05. Stwierdzono w niej, iż wynajem dodatkowych pomieszczeń, które nie stanowią części składowych ani przynależności lokalu mieszkalnego, winien być traktowany jako wynajem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe i podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki podatku.
Od powyższej decyzji Spółdzielnia odwołała się pismem z dnia 6.10.2005 r. żądając uchylenia jej w całości. Spółdzielnia podniosła, iż w rzeczywistości pomieszczenia te wykorzystywane są na cele mieszkaniowe, najemcy korzystają z nich w dokładnie taki sam sposób jak z piwnic, które stanowią przynależność każdego mieszkania, t. j. do przechowywania zapasów na zimę, sprzętu sportowego, ewentualnie innych przedmiotów nie użytkowanych na co dzień, a przedstawiających pewną wartość dla swych właścicieli. Dodatkowo Spółdzielnia informuje, iż w zawartych z najemcami umowach wykluczyła możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w tych pomieszczeniach.

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o VAT usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, jako wymienione w załączniku nr 4 do ustawy - są zwolnione od podatku.
Z powyższego zapisu wynika, że zakresem zwolnienia od podatku nie są objęte usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Usługi te na podstawie postanowień art. 41 ust. 1 podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem 22% stawki podatku.
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.) obok definicji pojęcia samodzielnego lokalu mieszkalnego, służącego bezpośrednio zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych, definiuje również pojęcie pomieszczenia przynależnego. Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 4 ww. ustawy do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi. Pomieszczenia te zatem w sensie prawnym stanowią część składową lokalu mieszkalnego, jednakże w sensie funkcjonalnym nie są "przestrzenią" przeznaczoną dla bezpośredniego zaspakajania mieszkaniowych potrzeb ludzi, lecz mają służyć zaspakajaniu innych potrzeb osób, które korzystają z samodzielnego lokalu mieszkalnego.
Dodatkowe pomieszczenia wynajmowane przez Spółdzielnię, t. j. druga piwnica, garderoba, spiżarnia itp. także nie służą bezpośrednio zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych. Wprawdzie wykorzystywane są w taki sam sposób jak pomieszczenia przynależne, o których mowa powyżej, jednakże jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nie mają one takiego statusu, nie stanowią części składowych lokali mieszkalnych przydzielonych członkom Spółdzielni.
W związku z powyższym wynajem dodatkowych pomieszczeń, które nie stanowią części składowych ani przynależności lokalu mieszkalnego winien być traktowany jako wynajem lokalu na cele inne niż mieszkaniowe i podlegać opodatkowaniu z zastosowaniem podstawowej stawki podatku.

Z w/wymienionych względów Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

Izba Skarbowa w Krakowie