Temat interpretacji
W dniu 06.07.2005r. spółka ..... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W dniu 20.07.2005r. Wnioskodawca złożył do tut. organu podatkowego uzupełnienie do w/w wniosku. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie odzysku, zbierania, magazynowania i
segregowania odpadów niebezpiecznych na mocy decyzji wydanej przez Wojewodę ...... W związku z powyższym Spółka skupuje i złomuje samochody zgodnie z decyzją nr 4/05.
Wraz z wejściem z dniem 01.07.2005r. ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji ( Dz. U. nr 25 poz. 205) zostały wprowadzone opłaty za złomowanie niekompletnych pojazdów tj. jeżeli waga złomowanego pojazdu stanowi mniej niż 90 % wagi przedstawionej w dowodzie rejestracyjnym.
Pytanie Spółki:
Czy powyższa opłata podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Spółki nie sklasyfikowana usługa powinna być opodatkowana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i
art. 129 ust. 1.
Powyższe opłaty za złomowanie niekompletnych pojazdów (tj. jeżeli waga złomowanego pojazdu stanowi mniej niż 90 % wagi przedstawionej w dowodzie rejestracyjnym) wymienione jedynie z nazwy nie zostały wymienione w przepisach podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług jako opodatkowane stawkami preferencyjnymi, tj. niższymi niż 22%.
Zatem podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy.
Podstawowe znaczenie w przedmiotowej sprawie ma właściwe zaklasyfikowanie wykonywanych usług z uwagi na to, że organy podatkowe uprawnione są jedynie do wskazania podatnikowi właściwej stawki podatku od towarów i usług. Ewentualne udzielenie informacji o stawce podatku od towarów i usług na towary i usługi dokonywane jest na podstawie klasyfikacji statystycznej zawartej w opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych. Wyłączną odpowiedzialność za prawidłową pod względem
statystycznym jak i podatkowym identyfikację świadczonych usług ponosi podatnik.
Właściwym zatem do dokonania w/w klasyfikacji jest urząd statystyczny. Komunikatem z dnia 05 listopada 2002r. ( Dz. Urz. GUS nr 12, poz. 87) w sprawie trybu wydania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych Prezes GUS postanowił, że od 1 stycznia 2003r. do wydania opinii interpretacyjnych podstawowych standardów klasyfikacyjnych ( PKWiU, PKOB, PCN) właściwy jest Urząd Statystyczny w Łodzi, Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych mieszczący się przy ul. Suwalskiej 29, 93-176 Łódź.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i
organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.