P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-165/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.12.2005, sygn. PP/443-165/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z dnia 14.01.2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmian.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 25.08.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.09.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 28.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 28.11.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko:
1. dot. ulgi celowej w części przeznaczonej na wykonanie układu dróg i parkingów jest nieprawidłowe
2. dot. ulgi celowej w części przeznaczonej na wykonanie hydroforu t. j. 4 szt. przepompowni wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, wodnokanalizacyjną, zieleni i ukształtowania terenu, sieci wodnokanalizacyjnej i oświetlenia ulicznego, zbiorników retencyjnych wód opadowych, sieci zewnętrznych wodnokanalizacyjnych, wyposażenia pomieszczenia T., przełożenia wody docelowej, sieci zewnętrznych kanalizacji deszczowej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedłożonego przez Spółkę pisma wynika, że Urząd Miasta K. przyznał podatnikowi ulgę celową na wykonanie infrastruktury technicznej targowiska, na którą składają się: hydrofor, przepompownie wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, wodnokanalizacyjną, zieleń i ukształtowanie terenu, sieć wodnokanalizacyjna i oświetlenie uliczne, zbiorniki retencyjne wód opadowych, sieć zewnętrzna wodnokanalizacyjna, wyposażenie pomieszczenia T., przełożenie wody docelowej, sieć zewnętrzna kanalizacji deszczowej, wywóz ziemi oraz układ dróg i parkingów (drogi, parkingi).

Przyznaną ulgę celową od miesiąca czerwca 2005 r. Spółka otrzymuje poprzez częściowe zwolnienie z czynszu dzierżawnego za plac targowy. Urząd Miasta K. w każdym miesiącu pismem przewodnim informuje Spółkę ile wynosi czynsz dzierżawny i jaka kwota z tego czynszu objęta jest przedmiotową ulgą. Spółka na podstawie harmonogramu rzeczowo -finansowego samodzielnie dokonała podziału ulgi celowej na infrastrukturę zewnętrzną oraz drogi i parking. Na przyznaną ulgę celową Spółka wystawia faktury wewnętrzne. W fakturze wewnętrznej za miesiąc czerwiec 2005 r. Spółka od przyznanej ulgi celowej wykazała podatek należny wg stawki 22%, natomiast w fakturze za miesiąc lipiec 2005 r. Spółka wykazała podatek należny wg stawki 22% wyłącznie dla części ulgi dotyczącej dróg i parkingu.

Zapytania Podatnika
1. Czy ulga celowa w części przeznaczonej na wykonanie układu dróg i parkingów (drogi, parkingi) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Czy ulga celowa w części przeznaczonej na wykonanie hydroforu t. j. 4 szt. przepompowni wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, wodnokanalizacyjną, zieleni i ukształtowania terenu, sieci wodnokanalizacyjnej i oświetlenia ulicznego, zbiorników retencyjnych wód opadowych, sieci zewnętrznych wodnokanalizacyjnych, wyposażenia pomieszczenia T., przełożenia wody docelowej, sieci zewnętrznych kanalizacji deszczowej, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
ad. 1. Zdaniem Podatnika ulga celowa przyznana na wykonanie dróg i parkingu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
ad. 2. Zdaniem Podatnika przyznana ulga celowa na wykonanie infrastruktury technicznej w części przeznaczonej na wykonanie hydroforu t. j. 4 szt. przepompowni wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, wodnokanalizacyjną, zieleni i ukształtowania terenu, sieci wodnokanalizacyjnej i oświetlenia ulicznego, zbiorników retencyjnych wód opadowych, sieci zewnętrznych wodnokanalizacyjnych, wyposażenia pomieszczenia T., przełożenia wody docelowej, sieci zewnętrznych kanalizacji deszczowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego:
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Z powyższej regulacji wynika, że w sytuacji gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu (np. od organu administracji państwowej) dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający składnik podstawy opodatkowania, z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.
Aby jednak dofinansowanie takie mogło być uznane za obrót, musi być ono bezpośrednio związane z daną dostawą lub świadczeniem usług, a zatem musi to być dotacja przedmiotowa. Dotacja przedmiotowa podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla danego towaru lub usługi, którego dotyczy.
W przypadku gdy dotacja nie dotyczy konkretnego towaru lub usługi, lecz przeznaczona jest na cele całego przedsiębiorstwa (nie jest uzależniona od ilości i wartości towarów lub świadczonych usług) jest dotacją podmiotową, a tym samym w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej.
W świetle powołanych powyżej regulacji oraz stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu ulga celowa, przyznana została na wykonanie infrastruktury technicznej targowiska, na którą składają się:
hydrofor, przepompownie wraz z wewnętrzną instalacją elektryczną, wodnokanalizacyjną, zieleń i ukształtowanie terenu, sieć wodnokanalizacyjna i oświetlenie uliczne, zbiorniki retencyjne wód opadowych, sieć zewnętrzna wodnokanalizacyjna, wyposażenie pomieszczenia T., przełożenie wody docelowej, sieć zewnętrzna kanalizacji deszczowej, wywóz ziemi oraz układ dróg i parkingów. Ma ona na celu dofinansowanie bieżącej działalności, w tym przypadku realizacji inwestycji. Ulga ta w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy VAT nie jest bezpośrednio związana z dostawą towaru ani świadczeniem usług - nie stanowi więc dopłaty do ich ceny, a zatem w całości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Powyższa interpretacja:
#9472; dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
#9472; nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej
#9472; w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Podatnika nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze