Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 216 i art. 165a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:
uznać stanowisko Strony za prawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonała w dniu .......... sprzedaży ustanowionego na jej rzecz prawa użytkowania wieczystego gruntu przy ul. X. Sporządzona w dniu ................ umowa o oddaniu w użytkowanie wieczyste Spółdzielni gruntu przewidywała, że z tytułu ustanowionego na jej rzecz prawa wieczystego użytkowania Spółka zobowiązana była uiszczać właścicielowi gruntu, opłatę roczną w wysokości 3% aktualnej ceny gruntu oraz pierwszą opłatę w wysokości 25% aktualnej w dniu sprzedaży ceny gruntu równej wartości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego - pod warunkiem jednak spełnienia się przesłanek wskazanych w zawartej umowie. Zgodnie z umową Spółka zobowiązana była uiścić pierwszą opłatę z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu jedynie w przypadku sprzedaży tego prawa przed upływem 10 lat od daty jego ustanowienia. Ustanowione na rzecz Spółki prawo użytkowania wieczystego gruntu przy ul. X wpisane zostało do księgi wieczystej w dniu ............
Jak wskazano powyżej Strona dokonała sprzedaży prawa użytkowania wieczystego opisanego gruntu w dniu ............., to jest przed upływem określonego w umowie dziesięcioletniego terminu. W takim stanie rzeczy właściciel gruntu zażądał od Spółki zapłaty pierwszej opłaty stanowiącej 25% wartości gruntu będącego przedmiotem użytkowania wieczystego. Dnia .................. Spółka wpłaciła żądaną kwotę na rachunek bankowy właściciela gruntu.
W dniu ustanowienia na rzecz Spółki prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej przy ul. X, Spółka prowadziła na jej terenie działalność produkcyjną oraz podlegającą podatkowi od towarów i usług działalność handlową oraz działalność związaną z wynajmem pomieszczeń. Działalność ta była kontynuowana także po ustanowieniu na rzecz Spółki prawa użytkowania wieczystego przedmiotowego gruntu.
Zdaniem Spółki oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem. Podstawą opodatkowania jest obrót, który w przedmiotowym przypadku stanowią opłaty należne właścicielowi gruntu z tytułu ustanowienia prawa wieczystego użytkowania - zarówno opłaty roczne, jak i pierwsza opłata. Jednocześnie w przypadku otrzymania faktury dokumentującej wniesienie pierwszej opłaty z tytułu ustanowionego na rzecz Spółki prawa wieczystego użytkowania gruntu przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze wystawionej przez właściciela gruntu z powyższego tytułu.
Oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej za odpłatnością od dnia 01 maja 2004r. stanowi świadczenie usługi zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlega zatem opodatkowaniu wg stawki 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy.
Przepisy ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie wprowadzają wprost zakazu odliczania podatku z tytułu nabycia tego typu usługi. Jeżeli zatem dochowany jest warunek wynikający z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT tj. istnieje związek wydatku (wniesienie pierwszej opłaty za ustanowienie prawa użytkowania wieczystego) z czynnościami opodatkowanymi nie występuje przeszkoda prawna do skorzystania z tego prawa. Należy wskazać, że wydatek ten ma z istoty swej charakter wydatków pośrednich. Jeżeli zatem Spółka deklaruje wykonywanie czynności w stosunku do których przysługuje jej prawo odliczenia podatku jak i czynności, w stosunku do których prawo to nie przysługuje, podatek naliczony z faktury dokumentującej wniesienie przedmiotowej opłaty winien podlegać rozliczeniu wg proporcji rocznej o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, chyba że proporcja określona zgodnie z art. 90 ust. 2-8 wyniosłaby powyżej 98%, to wówczas Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku w pełnej wysokości bez stosowania w/w proporcji - zgodnie z art. 90 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy.Prawo do odliczenia podatku naliczonego z w/w faktury powstaje zgodniez art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT w rozliczeniu za okres, w którym Podatnik otrzymał fakturę.
W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko strony należy uznać za prawidłowe.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.
P o u c z e n i e
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.