Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art.14a §1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:
Firma ... posiada z Powiatowym Urzędem Pracy umowę o refundację kosztów poniesionych na wyposażenie i doposażenie stanowiska pracy utworzonego dla bezrobotnych. Ze środków refundacji sfinansowano zakup środka trwałego.
Zapytanie dotyczy:
Czy podatek VAT zawarty w fakturach dokumentujących zakup środka trwałego podlega odliczeniu od podatku należnego ?.
Stanowisko wnioskodawcy:
VAT zawarty w fakturach dokumntujących zakup środków trwałych podlega odliczeniu, bowiem ustawa VAT nie uzależnia możliwości odliczenia tego podatku od źródła finansowania wydatku.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Jednakże przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy o VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z kolei w myśl zapisu art .88 ust. 3 pkt 1 ustawy VAT, do wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, które na podstawie odrębnych przepisów zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, nie stosuje się opisanego wyżej przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2.
Mając na względzie powyższe otrzymanie środków pieniężnych z Powiatowego Urzędu Pracy na pokrycie kosztów związanych z nabyciem środków trwałych podlegających amortyzacji, wykorzystywanych następnie do wykonywania czynności opodatkowanych zdaniem tutejszego organu podatkowego nie spowoduje w Waszej Jednostce utraty prawa określonego w art. 86 ust. 1 ustawy VAT.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu-podatnika/ płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika
Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dnia od daty doręczenia postanowienia.