Temat interpretacji
Wnioskująca przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że aktem notarialnym ustanowiła na rzecz innego podmiotu gospodarczego nieodpłatną służebność gruntową, polegającą na prawie korzystania z części działki, będącej drogą dojazdową do urządzeń transformatorowych w celu eksploatacji oraz wykonania niezbędnych napraw i konserwacji. Roczna wartość tej służebności wynosi 500,00 zł.
Zdaniem Spółki w sytuacji kiedy, uprawniony korzysta nieodpłatnie z ustanowionej służebności, nie powoduje to powstania zobowiązania u korzystającego oraz nie stanowi przychodu w spółce ustanawiającej w/w służebność gruntową. W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W wyniku takiej sytuacji Podatnik uważa, że nieodpłatna służebność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT
Ponadto Spółka prosi o potwierdzenie Jej stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi podlega odpłatna służebność. W przedstawionej sytuacji, zdaniem Podatnika, mamy do czynienia ze służebnością nieodpłatną, w związku z tym Spółka nie jest zobowiązana do zapłaty podatku PCC.
Ustosunkowując się do powyższego, stwierdza się co następuje;
Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stosownie do regulacji przepisów art. 8 ust. 1 przywoływanej ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W świetle natomiast przepisów art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. i ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), stwierdzić należy, że podatkowi temu podlega ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności.
W świetle zatem powyższego należy potwierdzić słuszność prezentowanego przez Spółkę stanowiska, iż ustanowienie na rzecz innego podmiotu gospodarczego nieodpłatnej służebności gruntowej, polegającej na prawie korzystania z części działki, będącej drogą dojazdową do urządzeń transformatorowych w celu eksploatacji oraz wykonania niezbędnych naprawi konserwacji, nie podlega opodatkowaniu, ani podatkiem od towarów i usług, ani podatkiem od czynności cywilnoprawnych z uwagi na brak odpłatnego charakteru czynności.