POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-2/443/1/2005/PE

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.02.2005, sygn. PP-2/443/1/2005/PE, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tutejszego Urzędu w dniu 18 stycznia 2005 r. wyjaśnia, co następuje:

Z przedłożonego przez podatnika pisma wynika, że dostawca zobowiązał się do świadczenia pieniężnego w postaci premii pieniężnej na rzecz podatnika - nabywcy, po spełnieniu warunków określonych w zawartej umowie. Jednym z nich jest osiągnięcie odpowiedniego pułapu obrotów przez podatnika w relacji z dostawcą w określonym czasie oraz terminowe regulowanie zobowiązań.

Analizując treść zapytania należy zauważyć, że premia pieniężna może mieć różny charakter. Może być przyporządkowana do konkretnej transakcji, wypłacona dla nabywcy przez dostawcę, może mieć charakter rabatu udzielonego w chwili wydania towaru, wystawienia faktury albo formę wynagrodzenia, obniżającego kwotę należną z tytułu dostawy towarów. Wówczas premia pośrednio obniża cenę zakupu towaru. Taką formę przybiera postać rabatu udzielonego po wystawieniu faktury. Istotnym elementem kwalifikowania wypłaconej premii do dostawy towarów albo wykonanej usługi, jest istnienie wzajemnej relacji wypłaconej premii z konkretną dostawą. W przypadku braku powiązania wypłaconej przez dostawcę premii z daną transakcją nie można uznać, że udzielono rabatu (bonifikaty, upustu) wymienionych w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Brak powiązania premii z konkretną dostawą skutkuje tym, że wypłacona premia będzie miała charakter wynagrodzenia płatnego przez dostawcę nabywcy za wykonaną usługę, po ziszczeniu się przesłanek określonych w zawartej umowie.

Przedstawiony w Pani zapytaniu stan faktyczny - w ocenie tutejszego organu podatkowego - dotyczy drugiego przypadku, tj. wypłaty premii z tytułu przekroczenia sumarycznego obrotu w określonym czasie i uregulowania w terminach zobowiązań na rzecz dostawcy, bezprzyporządkowania jej do konkretnej dostawy. Taki stan faktyczny wyczerpuje dyspozycję określoną w art. 8 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy, w którym ustawodawca zdefiniował pojęcie usług w drodze negacji. Oznacza to, że każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów jest usługą w szerokim tego słowa znaczeniu.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że jeżeli podatnik udzielający rabatu w postaci wypłaconej premii, nie udokumentuje tej czynności fakturą korygującą, wówczas biorca premii winien obciążyć dawcę fakturą tytułem świadczenia, objętego regulacją art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. W obecnym stanie prawnym nie jest dopuszczalne dokumentowanie wypłaconych premii jedynie notami księgowymi.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta