Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na zapytanie Nr 3 zamieszczone w piśmie z dnia 11.01.2005 r., znak: PGF/5/2005 r., doręczone w dniu 14.01.2005 r., z zakresu podatku od towarów i usług
nie potwierdza
stanowiska podatnika przedstawionego w tym zapytaniu i przedstawia
własne stanowisko w przedmiotowej sprawie.
U Z A S A D N I E N I E
Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii, kiedy powstanie obowiązek podatkowy z faktury korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru od dostawcy unijnego posiadającego NIP UE i według jakiego kursu należy przeliczyć walutę obcą.
Podatnik uważa, że obowiązek podatkowy w przypadku otrzymania faktury korygującej dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru od kontrahenta UE powstanie w dniu wystawienia faktury pierwotnej (wystawionej w terminie), a walutę obcą należy przeliczyć według kursu z dnia wystawienia tejże faktury.
Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o podatku od towarów i usług, podatnik dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego towarów obowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej. Zasady wystawiania faktur wewnętrznych zostały
uregulowane w § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Z ustępu 1 tego przepisu wynika, że do faktur wewnętrznych (również wystawianych w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia) stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące wystawiania faktur korygujących. Oznacza to więc, że znajdzie tu odpowiednie zastosowanie regulacja określona w § 19 ust. 1 powołanego rozporządzenia. Jeśli więc po wystawieniu faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (oraz wystawieniu faktury wewnętrznej) zaistniała podstawa do skorygowania tej transakcji (zmniejszenie wartości nabycia, udzielenie rabatu), nabywca takiej faktury winien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą. Skorygowania nabycia wewnątrzwspólnotowego należy
dokonać, nie jak uważa Podatnik w miesiącu, w którym wykazano nabycie wewnątrzwspólnotowe, lecz w miesiącu otrzymania faktury korygującej od kontrahenta unijnego. Okres korekty należy również powiązać z datą faktury (noty) korygującej kontrahenta, stosownie do regulacji wynikającej z dyspozycji art. 20 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług, która obowiązek podatkowy z tytułu dokonywanych nabyć w handlu wewnątrzwspólnotowym wiąże z datą wystawienia faktury kontrahenta unijnego.
Natomiast przeliczenie kwot wyrażonych w walutach obcych, w związku z korektami, powinno odbywać się na podstawie bieżącego kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury pierwotnej, jeżeli data ta wiązała się z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W tym zakresie stanowisko Podatnika pokrywa się z wyżej zaprezentowanym.
W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza
stanowiska Podatnika orzekając, jak w sentencji postanowienia.
Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania, do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.
Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa.