Postanowienie - Interpretacja - PP 443/6/05/ZM

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.03.2005, sygn. PP 443/6/05/ZM, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 stycznia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka wypłaca premie swoim kontrahentom za przedterminowe wnoszenie płatności za sprzedany towar. Kontrahent otrzymując premię, wystawia Spółce fakturę VAT za wykonaną usługę naliczając podatek od towarów i usług w wysokości 22%. Spółka stoi na stanowisku, że ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany w tej fakturze.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 8 ust. 1 definiuje, między innymi, pojęcie usług: "Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z przywołanym przepisem art. 8 ust. 1 ustawy, świadczeniem usługi jest każde zachowanie się podmiotu w wykonywaniu stosunku zobowiązaniowego, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Tak szerokie określenie zakresu pojęcia odpłatnego świadczenia usług powoduje, że obejmuje ono zarówno czynności określone przez stosowne klasyfikacje statystyczne, jak i cały szereg innych świadczeń, niewymienionych w klasyfikacjach statystycznych. Należy zaznaczyć, że aby świadczenie tych usług było opodatkowane winno być odpłatne, wypływać z umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron umowy może zostać uznana za bezpośredniego odbiorcę usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w wyniku zawartej umowy o współpracy kontrahent Spółki zobowiązał się do dokonywania płatności za zakupiony towar przed terminem, co za tym idzie powstał stosunek zobowiązaniowy przy czym dostawcę towaru (Spółkę) można uznać za odbiorcę usługi.

Rozważania na temat, czy premia nie jest rabatem udzielonym przez Spółkę wykraczają poza przedmiot zapytania. Należy zaznaczyć, że zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów PP3-812-1222/2004/AP/4026 z dnia 30 grudnia 2004 r., określenie, czy wypłacone premie będą rabatem, czy też zapłatą za usługę zależy od charakteru wykonywanych czynności lub zachowań podmiotów. Wypłacaną premię w opisanym stanie faktycznym, zawsze można odnieść do konkretnej dostawy i faktury. Ważne jest jednak, czy zgodnie z umową, Spółka zobowiązała się do wypłaty premii do danej dostawy (wymienionej w umowie), czy też do wypłacania premii bez wskazania do jakiej dostawy się odnosi.

Reasumując, Spółka ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury dokumentującej nabycie usługi. Kwestia spełnienia warunków do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktury dokumentującej nabycie usługi (przedterminową zapłatę należności) określonych w ustawie i przepisach wykonawczych pozostaje poza powyższym wywodem.

Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczącą,
-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków Prądnik, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik