W myśl art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uzna... - Interpretacja - PP I 443/627/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.08.2005, sygn. PP I 443/627/05, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.
Mając na uwadze brzmienie ww. przepisu oraz okoliczności wskazane przez podatnika w jego zapytaniu stwierdzić należy, iż przedmiotowa transakcja nie spełnia definicji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, bowiem w przedstawionej sytuacji nie zachodzi ani wywóz, ani przemieszczanie towarów przez podatnika.
Zatem w tej sytuacji nie może mieć zastosowania art. 13 ust. 4 cyt. ustawy, bowiem ustęp 4 wymienionego artykułu dotyczy przemieszczania towarów o których mowa w art. 13 ust. 3 ustawy o VAT.
Opisana przez podatnika transakcja sprzedaży (w Wielkiej Brytanii) pierwiastków uzyskanych w wyniku rafinacji koncentratu na rzecz tego samego kontrahenta(w Wielkiej Brytanii) nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wymienionych w art. 5 przywołanej ustawy. Stosownie bowiem do brzmienia ust. 1 tegoż artykułu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Dla dostaw towarów nie wysyłanych i nie transportowanych, zgodnie z brzmieniem art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy, miejscem świadczenia jest miejsce gdzie towary znajdują się w momencie dostawy. Niewątpliwie przedmiot dostawy uzyskany w wyniku usługi wykonanej poza granicami kraju znajdował się w miejscu gdzie przerób został zrealizowany.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż miejscem dostawy towaru jest Wielka Brytania (sprzedawany towar nie wchodzi na terytorium W.Brytanii, ani nie jest z niego wywożony). Sprzedaż ta podlega opodatkowaniu według zasad obowiązujących w tym kraju.
Wyżej wskazane okoliczności oraz powołane przepisy nie odnoszą się natomiast do czynności poprzedzających sprzedaż uzyskanych pierwiastków, w związku z nabytą usługą przetworzenia koncentratu.

Izba Skarbowa we Wrocławiu