Temat interpretacji
DECYZJA
Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2, art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.)
zmieniam z urzędu
postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 16 lutego 2005r. nr PP-1-005/33/04 wydane na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, na wniosek Podatnika, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przy remontach dróg oraz budowie sieci kanalizacji deszczowej w istniejącej zabudowie mieszkaniowej -
w części dotyczącej opodatkowania remontu dróg wewnętrznych i budowy sieci kanalizacji deszczowej związanych z budownictwem mieszkaniowym i stwierdzam, że we wskazanym zakresie prawidłowe jest opodatkowanie podatkiem VAT według stawki 7%, jeżeli dane obiekty budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowane są w PKOB jako budynki mieszkalne, tj. co najmniej połowa ich całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest do celów mieszkalnych.
UZASADNIENIE
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535 ze zm.) w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przepis art. 146 ust. 3 w/w ustawy stanowi, że przez infrastrukturę towarzyszącą, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:
- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenie, zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczanie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania (...).
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych wprowadzona rozporządzeniem z dnia 31 grudnia 1999r. (Dz.U. nr 112, poz. 1316 ze zm.) w objaśnieniach wstępnych definiuje budynki mieszkalne jako obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W świetle powyższego obiekty budowlane użytkowane lub przeznaczone do wielu celów, np. budynki mieszkalne pełniące jednocześnie funkcję biurową, handlowo-usługową, klasyfikuje się zgodnie z ich głównym (przekraczającym 50% całkowitej powierzchni użytkowej) przeznaczeniem. W przypadkach, gdy mniej niż połowa omawianej powierzchni wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny.
Uwzględniając przytoczone przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli dane budynki, zgodnie z przedstawionymi wyżej zasadami, klasyfikowane są jako obiekty budownictwa mieszkaniowego - to remont dróg wewnętrznych (w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2000r. nr 71, poz. 838 ze zm.)) oraz budowa sieci kanalizacji deszczowej związane z tymi obiektami podlega w całości opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT.
Biorąc powyższe pod uwagę orzekam jak w sentencji.
Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny. Jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy. Nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika (por. art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).
W przypadku zmiany przepisów podatkowych interpretacja przestaje wiązać.
Zmiana postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym niniejsza decyzja została doręczona podatnikowi (por. art. 14 § 5 w/w ustawy).