Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe... - Interpretacja - PP/443-202-1/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.09.2004, sygn. PP/443-202-1/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 28 czerwca 2004r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu o udzielenie pisemnej informacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów usług, usług montażu z zakupionych materiałów budowlanych w budownictwie mieszkaniowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej (art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o VAT). Zatem o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna.

Od 1 maja br. na materiały budowlane obowiązuje 22% stawka VAT. Natomiast do 31 grudnia 2007r. - w myśl postanowień art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT - preferencyjną 7% stawką VAT objęte są usługi budowlane świadczone w odniesieniu do:

  • robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz
  • obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części z wyłączeniem lokali użytkowych.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli zatem przedmiotem umowy cywilnoprawnej są roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego bądź remonty obiektów budownictwa mieszkaniowego (o odpowiednim symbolu PKOB), w ramach których Podatnik będzie dokonywał montażu stolarki budowlanej, wówczas do pełnej wartości kosztorysu należy stosować jednolitą stawkę VAT (7%). Wyłączenie natomiast z kosztorysu poszczególnych elementów, tj. towarów (stolarki budowlanej), transportu, robocizny dla celów opodatkowania ich podatkiem od towarów i usług osobno (wg przewidzianych stawek) możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych rodzajów usług.

Uwzględniając powyższe, sposób fakturowania ww. czynności wykonywanych przez Podatnika będzie zależał każdorazowo od warunków umowy na wykonanie tych czynności jakie zostaną ustalone ze zleceniodawcą.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu