Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-957/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PI/005-957/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi hurtownię spożywczą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje m. in. przekazania towarów (np. w ramach sprzedaży premiowej) oraz zużycia towarów (np. artykułów spożywczych na poczęstunek klientów i przedstawicieli handlowych) na cele reprezentacji i reklamy. Przekazywane towary nie stanowią prezentów o małej wartości. Podatnik dokonuje także darowizny towarów w hurtowni spożywczej na rzecz np. Banku Żywności.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Czynności przekazania i zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy mają charakter czynności nieodpłatnych w związku z czym muszą być rozpatrywane z uwzględnieniem przepisów art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Ustawodawca postanowił jednak uznać za zrównane z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. Przez odpłatną dostawę towarów rozumie się zatem również, zgodnie z art. 7 ust.2 ustawy, przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, człoczłonków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Stosownie do art. 7 ust. 3 ustawy, w/w art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Z zestawienia przytoczonych powyżej przepisów wynika, że skoro nie podlega opodatkowaniu przekazanie próbek i prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, to przekazanie prezentów i próbek poza ustalonymi limitami (art. 7 ust. 4-6), będzie podlegało opodatkowaniu.

Opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega zatem wszelkie przekazanie towarów na cele reprezentacji i reklamy, wtedy gdy Podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi czynnościami, a przekazywane w tej formie towary nie mają statusu prezentów o małej wartości lub próbek.

Z powyższego wynika, że Podatnik obowiązany jest do naliczania podatku od towarów i usług z tytułu przekazania towarów, na cele reprezentacji i reklamy (np. wydanie towaru w ramach sprzedaży premiowej, promocyjnej) oraz z tytułu darowizny towaru, wtedy gdy przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów związanych z tymi czynnościami a przekazywane w tej formie towary nie spełniają kryteriów prezentów o małej wartości lub próbek.

Z treści art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że opodatkowaniu podlega zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób. Ponieważ art. 7 ust. 2 pkt 2 odnosi się jedynie do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, pod pojęciem "wszelkie inne przekazanie towarów" nie mieści się czynność zużycia towarów. Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa, w tym np. poczęstunki napojami podczas spotkań z klientami.

Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów wynika, że Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z przedmiotowymi czynnościami wykonywanymi na cele reprezentacji i reklamy na zasadach ogólnych.

W przypadku, gdy nabyte towary i usługi dotyczą czynności przekazania prezentów o małej wartości i próbek, a ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, Podatnik ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy.

Izba Skarbowa w Gdańsku