Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organi... - Interpretacja - U.S.28.I/443-31/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.09.2004, sygn. U.S.28.I/443-31/04, Urząd Skarbowy w Sochaczewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 3 pkt 3 za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Uwzględniając treść w/w przepisu należy uznać, że jeżeli istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie są to usługi w rozumieniu ustawy o VAT, a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Chodzi o taki stosunek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy, tj. podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności, określenie wynagrodzenia, a dodatkowo z dokumentów dotyczących zawarcia umowy o wykonanie świadczenia powinna wynikać kwestia odpowiedzialności osoby zlecającej.

Prawidłowość zajętego przez podatnika stanowiska budzi wątpliwości, w związku z tym, że z treści umowy nie wynika kwestia odpowiedzialności osoby zlecającej za wykonane czynności wobec osób trzecich.

Reasumując: jeżeli spełnione zostaną kumulatywnie warunki, o których mowa w powyżej powołanym przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, czynności wykonane na podstawie tak zawartej umowy zlecenia, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w przeciwnym wypadku z chwilą przekroczenia kwoty obrotu 10.000 euro będą podlegały opodatkowaniu według stawki podstawowej na zasadach ogólnych.

Urząd Skarbowy w Sochaczewie